ÜYE GİRİŞİ
LÜTFEN KULLANICI ADINIZ VE ŞİFRENİZ İLE GİRİŞ YAPIN!

Kıyafetlerimizi nasıl temizlemeliyiz?

Beğenerek giydiğimiz ya da çok para vererek satın aldığımız kıyafetleri uzun süre kullanmak isteriz. 3-4 yıkamada rengi solan, formu bozulduğu için kullanılmaz hale gelen kıyafetler hem canımızı sıkar hem de bütçemize yük olur. Oysa giysilerimizin ömrünü uzatmak o kadar da zor değil. Biraz özen göstermek ve teknolojiden yardım almak yeterli... Günümüzde her şeyin bir çözümü var!

Kıyafet denilince ilk akla modaya ilgilerinden dolayı kadınlar gelse de erkekler ve çocuklar da ilgi konusunda altta kalmıyor. İş, eğlence, günlük, okul, oyun derken çok çeşitli kıyafetler satın alıyoruz. Ve çoğunu korumakta zorlanıyoruz. Bazı kıyafetleri yıkamak, temizlemek kolay! Ya temizlenmesi zor ve zahmetli olan takım elbiseler ya da özen gerektiren gece kıyafetleri, yüksek sıcaklıklara dayanamayan hassas kumaşlar? Bu kıyafetlere sinen kokular, lekeler nasıl temizlenecek?

Aslında hepsinin korunması ve temizlenmesi için bir yol var. İşte ipuçları...

Detaylı bilgi için lütfen tıklayın...

KIYAFETLERİN ÇABUK YIPRANMASININ NEDENLERİ...

Öncelikle kıyafetlerin çabuk yıpranmasının nedenlerini hatırlamakta fayda var;

Kumaş kalitelerinin yeterince iyi olmaması, bazı kıyafetlerin sık sık yıkanması, yıkama talimatlarına uygun yıkanmaması, çok yüksek derecede yıkanması, buharlı kazanlarda kurutma işleminin yapılması, kurutma derecelerinin doğru ayarlanmaması, farklı türden kumaşların bir arada yıkanması, çeşitli ağartıcılar ve leke çıkarıcıların kullanılması, kıyafetlerin ters çevrilerek yıkanmaması, kalitesiz deterjan kullanımı, suların çok kireçli oluşu, kıyafetlerin güneş altında kurutulması olarak sıralanabilir.

YIKAMA TALİMATLARINA DİKKAT!

Çok sevdiğiniz elbisenizle erken vedalaşmak istemiyorsanız, yıkamadan önce üzerindeki uyarı etiketini mutlaka okumalı, kuralları uygulamalısınız. Makinenizin yıkama derecesine dikkat etmeli, koyu renkliler ile açık renklileri aynı anda yıkamamalısınız. Baskılı ya da boncuk işlemeli kıyafetler tersi çevrilerek yıkanmalı, kurutma makinesinde kesinlikle kurutulmamalıdır. 

DETERJAN SEÇİMİ ÖNEMLİ!

Ömrünü uzatmak istediğiniz kıyafetleri kaliteli ve iyi bir deterjanla yıkamak, önerilen deterjan miktarını aşmamak önemli. Sıvı deterjanlar giysilere dost ve kıyafetlerde tortu bırakmadığı için kumaş yapısını da bozmaz. 

Çamaşır makinesinin yumuşatıcı kısmına sirke konulması da kıyafetlerin ömrünü uzatır. Sirke hem hijyenik yapar hem de kumaşın dokusunu onarır.

LEKE ÇIKARICILAR RİSK!

Leke çıkarıcılar tam bir kumaş düşmanıdır. Kumaşın gözeneklerine indikleri için dokulara zarar verir, zamanla giysilerin bozulmasına neden olur. Kıyafetlerdeki lekeleri öncelikle klasik yöntemlerle çıkarmayı denemek gerek. Yağ lekesine tuz basmak ya da sirkeli suda bekletmek gibi..

ÜTÜ SIKICI AMA GEREKLİ!

Sıcaklığını kumaş türüne göre ayarlayarak ütü yaparsanız, kumaş yapısı kendine gelir, yenilenir. Ütü buharı kıyafetlerdeki mite denilen insan derisi ile beslenen canlıları öldüreceği için kıyafetlerde tam hijyen sağlar. Özellikle çocukların kıyafetleri bu nedenle sık sık ütülenmelidir.

Ayrıca kıyafetlere yapışan tüy ve topaklanmaları temizleyen roll-on'lar, tüy toplama makinelerine oranla kıyafetleri daha az yıpratır.

KIYAFETLERİN SAKLANMASI

Çoğumuz kıyafetlerimizi yazlık - kışlık diye ayırır ve mevsimine göre saklarız. Kıyafetleri sakladığımız yerin kuru ve temiz olması önemli çünkü rutubet kıyafetlerin ömrünü azaltır. Kokmalarına ve dokularının hasar görmesine neden olur, ömürlerini kısaltır. 

Katlanabilecek kıyafetler vakumlu poşetler yardımıyla hava almayacak şekilde saklamalı, direk güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Lavanta hem güve itici hem de antibakteriyel olduğu için iyi bir koruyucudur. Naftalin, kokusu biraz ağır olduğundan bir kesenin içinde dolaba asılabilir. Dolabınızın bir köşesine koyacağınız tebeşir de fazla nemi emer, küflenmeyi engeller.

HAYAT KOKULARLA DOLU!

Kaldırılacak kıyafetler mutlaka yıkanmalıdır. Lekeli kıyafet başka bir kıyafetin üzerine konduğundan bu leke veya koku diğer giysiye de geçebilir. Bazen bulunduğumuz ortamdan dolayı yıkanamayacak formdaki kıyafetlerimizin üzerine çeşitli kokular sinebilir. Yemek kokusu, sigara kokusu, parfüm kokusu gibi. Hele sigara içmeyenler için elbiseye sinen sigara kokusu kâbustur. Çok para vererek aldığınız kıyafetinizin sırf bu kokular nedeniyle sık sık yıkanması ve kısa sürede kullanılmaz hale gelmesi üzücüdür. Kumaş spreyler de çare olmaz...

Ancak teknoloji buna bir çözüm buldu:

Siemens sensoFresh çamaşır makineleri, su yerine aktif oksijen kullanarak kıyafetlerinizi tüm kokulardan arındırıyor, ömürlerini uzatıyor. Detaylı bilgi için lütfen tıklayın...

SIEMENS SENSOFRESH KOKULARI YIKAMADAN YOK EDER!

Siemens çamaşır makinelerinde bulunan yeni sensoFresh sistemi, iSensoric teknolojisi sayesinde, çamaşırlarınıza sinen tüm kokuları, hassas ya da yıkanmaz kumaş ayrımı yapmadan, aktif oksijenle, su ve deterjan kullanmadan 30-45 dakika içinde gideriyor. Bu üstün özellik sayesinde takım elbiseler hatta özenli bakım gerektiren gece kıyafetleri nazikçe temizleniyor. 

Yüksek sıcaklıklarda yıkanamayan hassas kumaşlar, Hijyen Programı sayesinde, 40°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda tertemiz oluyor. 

Ayrıca tambur bakım programı sayesinde, makinenizde kokuya neden olan bakteriler kolaylıkla temizleniyor.

Reload özelliği ise, yıkama sırasında çamaşır makinenizi durdurup, eklemek istediğiniz çamaşırlarınızı makinenin içine yerleştirmenize olanak sağlıyor.

Siemens Ev Aletleri, yüksek teknolojiyi estetik tasarımla birleştirerek, geleceği evinize taşıyor...

Siemens sensoFresh çamaşır makinelerinin üstün teknolojik özellikleri için tıklayın>>>