ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

“G-string sağlığı tehdit ediyor” (1) başlıklı haberi inşallah tıp fakültesi öğrencileri de okumuştur; çünkü bu küçük haberden alacakları çok önemli dersler var.

Hep söylerim; muayene daha hastanın görülmesiyle başlar.

Hastanın duruşu, yürüyüşü, oturuşu, el ve kollarını hareket ettirişi, nefes alıp verişi, sesi, konuşması bazen röntgenlerden de, endoskopilerden de, tomografilerden de, MR’ dan da, yüzlerce laboratuar incelemesinden de daha değerli ipuçları verebilir. Hatta hastanın kılığı kıyafeti, iç çamaşırları, ayakkabısı, takıları bile dikkatle incelenmelidir. 

Öğrencilerime Ümit Yaşar Oğuzcan’ ın o müthiş gözlem gücüyle yazdığı “Donlara Destan” şiirinin hastanın donunun bile teşhiste ne kadar çok işe yaradığını gösteren mükemmel bir örnek olarak gösterirdim.

İşte o şiir:

DONLARA DESTAN

Don deyip de geçmeyelim
Hepimizin iyi kötü bir donu var
Yünlüsü, pamuklusu
İpeklisi, naylonu var

Ayşe Hanım’ ınki fıstıki yeşil 
Durur yaprak misali tende 
Fatma Hanım’ınki patiskadan 
Rengi havai pembe

Mühendisin karısı
Naylon donu tercih eder
Ayak ayak üstüne atıp
Komşulara caka satar

Mühendis Beyi sorarsanız
Çifte don giyiyor kışın
Zırh gibi kalkan gibi bir şey
Vallahi işlemez kurşun

Siyatiği var Fitnat Hanım’ın
Uzundur fanila donu
Zehra kadınınki bohça gibi
Yamalıdır her yanı

Leman Hanımefendinin ise
Kah mavi, kah gül kurusu renkli
Hepsi de avuç içi kadar
Kenarları işlemeli ipekli

Ya altın dişli Pakize Hanımın donu
Bir gören bin şiir yazar
Ayıptır söylemesi
Pakize Hanım donsuz gezer

 Mühendis beyin hastalığı

Zırh gibi, kalkan gibi kurşun bile işlemeyen çifte don giyen Mühendis Bey’ de romatizmal bir hastalık olduğunu kolayca anlayabiliriz. Romatizma, vücudumuzdaki kemik, kas, eklem ve bağlarda ağrı, şişme, hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğuna yol açan hastalıkların genel adıdır. Bunlar, çoğu zaman uzun süreli, tam geçmeyen, kronik hastalıklardır. Bu hastaların bazıları vücutlarını sıcak tutarak daha rahat ederler, ağrıları azalır. Bunun için Mühendis Bey gibi çifte don da giyebilirler, ağrıyan yerlerine yakı da yakabilirler.

Fitnat hanımın siyatiği

Siyatik aslında bir hastalık değil, kalçadan ayak tabanına kadar uzanan sinirin adıdır. Bu sinir boyunca hissedilen ağrılar halk tarafından siyatik olarak adlandırılır. Ağrının sebebi, omurlar arasındaki diskin fıtıklaşması (bel fıtığı) veya kalça kemiğindeki bir bozukluktur. Bu ağrılar bazen çok şiddetli olur, kalçalardan uyluğun arka kısmına, bacağın arka dış yanına ve ayak tabanına kadar yayılabilir. Hastalar, sinirin gerilmesini azaltmak için kalça ve dizleri bükük durarak veya Fitnat Hanım gibi uzun fanila don giyip vücutlarını sıcak tutarak ağrılarını hafifletmeye çalışırlar.

Pakize Hanım’ ın ahvâli

Pakize Hanım’ ın neden donsuz gezdiği hakkında çok çeşitli yorumlar yapılabilir, sade şiirler değil hikâyeler, romanlar da yazılabilir ama bu durumun bu hanımefendide idrar yollarını üşütme tehlikesi yaratabileceğini söylemekle yetinmek istiyorum.

KAYNAK

1. http://www.haberturk.com/saglik/haber/630800-g-string-sagligi-tehdit-ediyor

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000