'Öteki' tarih

27 Ocak 2012 Cuma, 19:18:19Güncelleme: 19:18:19
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.

Söz Sende'de bugün tarihçi Ayşe Hür ile beraberdik. Ayşe Hür geçtiğimiz hafta Taraf gazetesindeki köşesinde gayrimüslimlere yapılan suçların kronoojik olarak bir dökümünü yazdı. Tarihçi Hür ile he bu yazısını hem de resmi olmayan tarihi anlattığı yeni çıkan kitabı "öteki tarih"i konuştuk. Ayşe Hür, azınlıklara yapılanlar ile ilgili olarak, "Küçük bir azınlık nüfusu var, ama buna rağmen onlardan müthiş bir tedirginlik duyuluyor. 'Onlar iş birliği yaparak bizi çökerttiler' demek yönetici elitlerin işlerine gelmiş. Çünkü aksi takdirde kendi kusurlarını kabul etmeleri gerekecek." diye konuştu.

İşte Ayşe Hür'ün yazısından bir kaç örnek:

Haziran 1923’te, Yahudi, Rum ve Ermeni memurlar işlerinden çıkartılarak yerlerine Müslümanlar alınmaya başladı. Gayrımüslim azınlıkların Anadolu’da serbestçe dolaşımları kısıtlandı.

Aralık 1923’te, Çorlu’da yaşayan birkaç yüz kişilik Yahudi cemaatine şehri 48 saat içinde terk etmesi emredildi. Hahambaşılığın müracaatı üzerine karar ertelendi ancak benzer bir karar Çatalca için alındı ve hemen uygulandı.

 

24 Ocak 1924 tarihli Eczacılar Hakkındaki Kanun’la eczane açma yetkisi “Türk bulunma” meselesine bağlandı.

29 Ocak 1925 gecesi, Fener Rum Patrikliğine seçilen Araboğlu Konstantinos bir trene bindirilerek Selanik’e gönderildi. Suçu, hükümetin hoşuna gitmeyen biri olmasıydı.

17 Ağustos 1927’de, Elza Niyego adlı 22 yaşındaki Yahudi kızı, kendisine âşık olan ve uzun süredir taciz eden evli ve torun sahibi Osman Ratıp Bey tarafından öldürüldü. Olayın devlet tarafından örtbas edilmeye çalışıldığını gören Yahudi cemaatinin ilk kez sesini çıkarmaya cesaret etmesi üzerine, gazetelerde yoğun bir Yahudi düşmanı kampanya başlatıldı. Bazı Yahudiler “Türklüğe hakaret ettikleri” gerekçesiyle mahkemeye verildiler.

11 Haziran 1932’de, yürürlüğe konan Türk Vatandaşlarına Tahsis Edilen Sanat ve Hizmetler Hakkındaki Kanun’la yabancıların bazı mesleklerde çalışmaları yasaklandı.


 


Söz Sende

Müge İplikçi:Sivil İtaatsizlik İyi Birşeydir

  • Yayın Tarihi: 15/06/12 23:41
  • [javascript protected email address]
Bugün Söz Sende'de yazar Müge İplikçi'yi ağırladık. Müge İplikçi Dede Korkutun Deli Dumrul'unun izinden modern bir halk hikayesi anlattığı "Civan" adlı yeni kitabını ve gündemdeki başlıkları değerlendirdi. "Civan" uzun zamandır aklımda olan bir projeydi. Büyüyememişin bir kitabı...
Devamını Oku

Cezmi Ersöz : "Barışı görmeden ölürsem çok üzülürüm"

  • Yayın Tarihi: 15/06/12 20:51
  • [javascript protected email address]
Bugün Söz Sende'de Şair-yazar Cezmi Ersöz'le beraberdik. Ersöz, müzisyen Vedat Sakman'la birlikte maruz kaldıkları üzücü saldırıyı, pek çok ünlü ismin seçtiği şiirlerinden oluşan "Kalbimde Bir Şiir Gizli" adlı yeni kitabını ve gündemde öne çıkan başlıkları değerlendirdi.Uludere ...
Devamını Oku

Ertuğrul Mavioğlu:Herkes Kendi Kirli Geçmişinin Hesabını Versin!"

  • Yayın Tarihi: 15/06/12 23:27
  • [javascript protected email address]
Bugün Söz Sende'de gazeteci-yazar Ertuğrul Mavioğlu ile beraberdik. Mavioğlu; gazetecilik mesleğinin dününü ve bugününü ele aldığı, gazetecilik ve tarafsızlık kavramlarını sorguladığı "Cenderedeki Medya, Tenceredeki Gazeteci" adlı yeni kitabını şu sözlerle anlattı: "Memleketteki...
Devamını Oku
Tüm Söz Sende Yazıları