ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

        İnsanların çoğalmasıyla doğada her şeye giderek daha az yer kalıyor. Bu alan daralmasına günlük hayatımızda kullandığımız her şeyi küçültmeye çalışarak ayak uydurmaya çalışıyoruz.

        Bir mağara kadınının 'daha geniş bir mağaraya çıkalım' talebi oluyor muydu bilmiyorum ama hemen her kadın büyük ev veya büyük mutfak hayali kurmasının nedeni bile bu daralma psikolojisi bence. Cep telefonlarını küçük çocukların yutabileceği kadar küçülten teknoloji artık onları küçültmekten vazgeçip bilgisayarla birleştirmeye çalışıyor. Şu an cebimde taşıyabildiğim akıllı telefonumun özelliklerine sahip aygıtların toplam ağırlığı 30 yıl önce 150 kilogram civarındaydı.

      Bu küçülme mutfak aletlerinden arabalara kadar tüm eşyalarımıza yayılmışken buna direnen tek aygıt başlıktaki genç irisidir. Arkadaşları büyürken ortaokulda güdük kalan benim gibi çevresinde olan bitenden tamamen bağımsız, tüm kütlesiyle duruyor ofislerimizde. Scanner adında bir versiyonu çıktı ama vazgeçemiyoruz kendisinden. Her şeyi küçülten Japon'lar bile duruma kayıtsız. Bir yandan nasıl hala hayatımızda kaldığını düşünürken, yanından geçerken elimin fotokopisini çekme arzusuyla yanıp tutuşuyorum kocaoğlanın. Ama tırsıyorum da bir yandan. Bu zamana kadar küçülmeyen bu aletin içinde uzaylılar varsa ya? Bir tarihi bekleyip aynı anda içindeki uzaylıları çıkarıp dünyayı ele geçirirse o fotokopi makinaları ben şaşırmam şahsen ve en sevdiğim yöresel cümleyi kurarım:

 

     Ben dediydim!

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000