ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Sorumluluktur. Çünkü daha küçücük yaşta çocuk sahibi olmaktır bir nevi.

Hayatta erkenden en yakın suç ortağına kavuşmaktır. Kardeşinin alt dudağı titrerken, “Valla o vazo birdenbire kendisi düştü kırıldı anne!” demektir. Koruyup kollamak ne demek öğrenmektir.

Birlikte öğrenmektir. En kanlısından kavgaları edip, birkaç dakika sonra bile hiçbir şey olmamışcasına gülüşebilmek, ancak sonra gerekirse sabahlara kadar oturup tartışabilmektir. 

Paylaşımdır. Bir kavanoz sarellayı cam kenarında oturup lak lak ederken çay kaşıklarıyla yiyip bitirmektir...

Her dediğine inanan (en azından dinleyen) biri olması demektir. Gözlerini gözlerine kilitleyip dinlemek, anlamak ne demek erken yaşta öğrenmektir.

“Hadi yarış!” deyip yemeğini o önce bitirince karşısında “Mmm çok da lezzetli" diye diye yemeği uzatıp işkence etmenin komik bir oyun olmasıdır.

Fedakarlıktır. Evde kalan son kolayı ona vermektir. Üstelik emin ol yarısına gelmeden şişeyi sana geri uzatacaktır.

Güvenmektir. Kayıtsız şartsız. “Bu sana yakışmadı” dediğinde itirazsız inanmaktır.

Çıkarsızca sevmektir. Bencil de olsa, yalancı da olsa, türlü türlü huyu da olsa, herkesi, hatta seni bile kandırmaya yeltense... Dünyayı onun tek bir gülüşü için yakıp geçebilmektir...

Herkese, gerekirse bütün dünyaya karşı, haklı haksız, bir insanı savunmak demektir. En ağır eleştirileri kendin dile getirirken başkası onun hakkında konuşmaya başlayıp kantarın topuzunu kaçırırsa kaşları çatıp “Hooooop bi dakkaaaa!” diyerek kendini siper etmektir.

İnsanın kardeşi olması demek; anne olmadan çocuk sahibi, evlenmeden eş sahibi, harcamadan borç sahibi, hak etmeden dert sahibi... Ama en önemlisi; kendin gibi-başka ama sen- yani sanki kendinden bir parçaya sahip olmak demektir.

 

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000