ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Her yıl tüm dünyadaki futbolseverleri ekran karşısına kilitleyen La Liga bu yıl sancılı başlayacakmış gibi görünüyor.

İflas etmiş ülke ekonomisinin kulüpleri de zor durumda bıraktığını gören İspanyol Futbolcular Derneği (AFE) kontratlarını sağlamlaştırmak için bir süredir görüşme halinde oldukları Profesyonel Futbol Ligi (LFP) ile anlaşma sağlayamayınca 1. ve 2. ligde iki hafta greve gitme kararı aldı. Başını Puyol, Casillas gibi futbolcuların çektiği Futbolcular Derneği, maaşların zamanında ödenmesini, 3 ay ödenmemesi durumunda serbest kalma hakkı tanınmasını ve ayrıca ödeme garantisi için bir fon oluşturulmasını istiyor. LFP'de buna yanaşmıyor. Anlaşma sağlanmazsa ligler 20 Ağustos yerine Eylül’de başlayacak ama sorunlar yalnızca bunlar değil.

İspanya’da Real Madrid, Barcelona, Valencia ve Atletico Madrid dışındaki kulüplerin büyük gelirleri yok. Maç yayınlarından çok az pay alabilen kulüplerin taraftar sayıları da fazla olmadığından ürün satışlarından oldukça sınırlı bir kazanç elde ediyorlar. Buna bir de ekonomik kriz eklenince artık ayakta kalmakta zorlanmaya başladılar. Ülkedeki 1. ve 2. lig takımlarının 300 civarındaki oyuncuya yaklaşık 50 milyon Euro gibi bir borcu var. Futbolcular bu alacaklarını istiyorlar. 300.000’in üzerinde nüfusa sahip olan liman ve turizm kenti Alicante’nin takımı Hercules’in kapanma noktasına kadar geldiği iddia ediliyor. 2007’de yapımına başlanan ve 2009-2010 sezonunda açılması planlanan Valencia’nın 75.000 kişilik yeni stadı Nou Mestalla kriz nedeniyle hala bitirilemedi. Stadın bitmemesi sebebiyle her yıl Valencia ciddi bir gelir kaybına uğruyor. Kulübün şu anki borcu 400 milyon Euro. Toplam borcu 782 milyon Euro olan Atletico Madrid ise De Gea ve Agüero satışlarından 60 - 65 milyon Euro civarında bir rakam elde etti ama tabiî ki bu açığı kapatmıyor. Tüm kulüplerin toplam borçları birkaç milyar Euro civarında. Küçük kulüpler ise transfer yapmaktan çok iflas etmeme derdindeler.

İşte böyle kaotik bir ortamda yeni sezona başlayacak olan İspanyol futbolunun bu yıl ki kalitesi de merak konusu. Kolu kanadı kırılmış zayıf takımlara karşı ligin ilk haftasından itibaren Real Madrid ve Barcelona gol yağmuruna başlarsa sürpriz sayılmamalı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(13)
Kalan karakter : 2000