ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Hindistan Deniz Kuvvetleri, Somali açıklarındaki gemilere musallat olan Somalili korsanlara ait bir gemiyi batırdığını açıklayarak, bugün üç gemi daha kaçıran deniz haydutlarına önemli darbe indirmiş oldu.

Somali açıklarında korsanlıkla mücadele için devriye gezmekte olan INS Tabar borda isimli bir Hint firkateyninin korsanların "ana gemilerinden" birisini imha ettiğini bildiren Hint donanması, INS Tabar firkateyninin karşı ateş açmadan önce "ana geminin" ateşine maruz kaldığını kaydetti.

Hint donanma sözcüsü Nirad Sinha da bölgede devriye gezen INS Tabar firkateyninin korsan gemisine yaklaşarak durmasını istediğini, ancak uyarılara rağmen karşı koyduklarını ve yaklaşırlarsa firkateyni havaya uçurmakla tehdit ettiklerini söyledi.

Geminin köprüsünde otomatik silahlar ve roketatarlarla yürüyen korsanlar görüldüğünü belirten Hint askeri yetkilisi, geminin, korsanlıkla ilgili raporlarda sözü edilen "ana gemi" tanımına uyduğunu kaydetti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir başka Hint askeri yetkilisi de "Fotoğraflarda gördüğümüze göre korsan gemisi tamamen tahrip olmuş" dedi.

Korsanların kullandığı "ana gemiler", diğer gemilere saldırmak için yararlandıkları sürat teknelerini taşıyor.

BU YIL 30 MİLYON DOLAR FİDYE ALDILAR

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Somali açıklarında gemileri kaçıran korsanların, bu yıl 25 ile 30 milyon dolar arasında fidye aldıklarını belirtti.

BM'den yapılan açıklamada, Ban'ın ''nerede olursa olsun tüm korsan eylemlerini ve denizde yapılan silahlı soygunları şiddetle kınadığı'' belirtilerek, Genel Sekreterin BM üyesi ülkelerin korsanlığa karşı mücadelesini ve aldığı önlemleri desteklediği belirtildi.

Açıklamada, Ban'ın Somali ile ilgili yayınladığı son raporunda da, bu yıl ocak-kasım ayları arasında Somali açıklarında yüzlerce kişilik mürettebatı bulunan 65 ticari gemiyi kaçıran korsanların, gemi ve mürettebatların serbest bırakılması karşılığında 25 ile 30 milyon dolarlık fidye aldıklarının ifade edildiği kaydedildi.

Ban'ın raporunda, Somali açıklarında devam eden korsancılığın bu ülkenin ticaretini son derece kötü etkilediği, insani bir krize yol açtığı ve geçici hükümeti daha da güçsüzleştirdiği vurgulandı.

Raporda, Uluslararası Denizcilik Bürosundan (IMB) gelen bilgilere göre halen 17 geminin korsanların elinde olduğu bildirildi.


AA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(21)
Kalan karakter : 2000