ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Irak'ın güneyindeki Basra kentinde bu sabah Basralı aşiretler tarafından ABD-Irak arasında onaylanan Güvenlik Anlaşmasına destek yürüyüşü düzenlendi.
Aşiret mensupları ellerinde devleti ve güvenlik anlaşmasını desteleyen pankartlarla ve bayraklarla güvenlik güçleri eşliğinde yürüyüş yaptılar.

Göstericilerin çoğunu Basra'nın ücrâ köylerinden gelen çiftçiler oluşturuyor.
ABD-Irak arasında düzenlenen güvenlik anlaşması birçok tartışmaya neden olmasına rağmen iki gün önce her iki tarafın onayı ile Irak Parlamentosuna oylanmaya gönderilmişti. Irak hükümetinde Sadr yandaşları haricinde ki grupların anlaşmayı kabul ettiği biliniyor.

Gösteriye katılanlardan Hamid Velid "Biz anlaşmayı ve ona kabinede onay veren hükümeti destekliyoruz zira Irak'ın menfaati için. Irak Amerikan askerlerinin çekilmesi için kesin bir tarihi belirlemelidir. Biz Irak'ın istikrarı için her türlü fedakarlığı yaparız" şeklinde konuştu.

Güvenlik Anlaşmasını Irak hükümetinin başarısı olarak nitelendiren Kadim Munir "Halk için önemli bir anlaşma olmakla beraber, bunun tam içeriğini ve getirdiklerini devletin halka açıklamasını istiyoruz. Başbakanımız Maliki yi bu başarısı ve çabasından dolayı kutlarız" ifadelerini kullandı.

İHA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000