ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in lideri olduğu iktidar partisi Birleşik Rusya, Putin'in başkanlığında ilk kongresini gerçekleştiriyor. Partinin ideolojisinin belirleneceği kongrede 'Strateji-2020' programı ele alınacak. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in devlet başkanının görev süresinin altı yıla çıkarılması teklifi ve ardından Putin'in gelecek yıl yeniden Kremlin'e döneceği ile ilgili senaryoların konuşulduğu dönemde gerçekleşen kongrede önemli kararlar alınacak.

'Rusya muhafazakarlığı' partinin temel ideolojisi olarak belirleneceği kaydediliyor. Buna göre parti orta sınıfın çıkarlarının korunacağı, sosyal politikaların temel alınacağı ve bağımsız demokratik anlayışla geleneksel Rus değerlerinin temel alındığı bir ideolojiyi benimseyecek. Partinin yönetim kadroları ile ilgili de değişiklik yapılacak. Buna göre yönetimde iki yıllık süre ile dönüşümün sağlanacağı yeni bir sistem getirilecek. Kongrede Birleşik Rusya Partisi ile birleşme kararı alan Tarım Partisi'nin talebi de resmi olarak işleme konacak.
Duma'da üçte iki anayasal çoğunluğu elinde bulunduran Birleşik Rusya'nın son anketlere göre halk nezdinde desteğini koruduğu belirtiliyor. Putin Aralık 2007'de yapılan parlamento seçimlerine Birleşik Rusya Partisi listesinden girmeyi kabul etmişti. Kremlin'den ayrıldıktan sonra parti başkanlığına getirilen Putin, henüz parti üyesi değil. Putin kendi çıkarları için parti üyesi olan isimlerin partiden çıkarılmasını istiyor. Bugün başlayan kongrenin önemli gündemlerinden biri de partiden çıkarılacaklarla ilgili kararlar olacak.

Cihan

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(12)
Kalan karakter : 2000