ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Japonya imparatoru Akihito'yla ilgili çıkan 'sağlık sorunları sebebiyle tahtı bırakacağı'na dair haberler yalanlandı.

İmparator'un önümüzdeki birkaç yıl boyunca emekli olması durumunun söz konusu olmadığı belirtildi.

Ancak 82 yaşındaki İmparator'un hala hayattayken tahtı bırakması durumunda olacaklara dair soru işaretleri kafalarda yerini koruyor.

Associated Press, böyle bir durumda yaşanabilecek ihtimalleri ve süreci anlattı.

HALKTAN BİRİYLE EVLENEN İLK İMPARATOR

82. yaşındaki Akihito, 5. yüzyıla dayandığına inanılan dünyanın en eski imparatorluk ailesinin 125. imparatoru. Eski zamanlarda bir tanrı gibi tapılan imparatorluğun günümüzde tamamen sembolik bir anlamı bulunuyor; Akihito ise herhangi bir siyasi güce sahip değil.

İmparatorun, törenler düzenlemek ve yabancı konukları ağırlamak dışında, ölümcül deprem facialarında bölge sakinlerine ziyaretlerde bulunmuşluğu var.

Akihito, halk tabakasından biriyle evlenen ilk imparator olma özelliğini de taşıyor.

İmparator Akihito ile İmparatoriçe Michiko

İmparator Akihito'nun varisi ise iki oğlundan büyüğü olan 56 yaşındaki Prens Naruhito.

Naruhito'nun eski diplomat olan eşi Masako Owada, doğumdan sonra geçirdiği stres kaynaklı zihinsel problemler sebebiyle tedavi görmeye devam ediyor.

Naruhito ile Owada'nın bir kızları bulunuyor. Ancak veraset yasası yalnız erkek imparatorlara izin veriyor. Bu sebeple 14 yaşındaki Aiko'nun imparatorluğu devralma hakkı bulunmuyor.

Prens Naruhito, eşi Prenses Masako ve kızları Aiko

Bu hak, Naruhito'nun erkek kardeşi Akishino'yu ikinci varis yapıyor, onun ardından da 7 yaşındaki oğlu Hisahito geliyor. Hisahito'nun doğumu, bir kadın varisin tahta geçebilmesine dair yasa değişikliği tartışmalarını da noktalamıştı.

TAHTTAN ÇEKİLME SÜRECİ

İmparatorluk yasaları sadece imparatorun ölümünün ardından varisin tahtı devralmasına izin veriyor. Fakat imparatorun emekli olmaya karar vermesi durumuna dair bir hüküm bulunmuyor.

Uzmanlara göre eğer Akihito emekli olmaya karar verirse bunun için yasayı değiştirmek gerekirken, bu adımı atmasına izin vermek için gerekli işlemleri tamamlamak yıllar alabilir.

Öte yandan 1947'de yürürlüğe giren bir yasa, imparatorun fiziksel ya da zihinsel olarak ciddi bir hastalığı olması veya görevlerini yerine getirme yetisini kaybetmesi durumunda bir vekiller heyetinin kurulmasına izin veriyor.

Akihito'nun emekliliğine ayrılacağına dair haberlerde, sağlık problemleri gerekçe gösterilmişti.

Japonya'da en son tahttan çekilme durumu 200 yıl önce yaşanmıştı. İmparator Kokaku, ünvanını oğlu Ninko'ya teslim etmişti.

  • İmparator Akihito

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000