SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Elvan, Kuveyt'te konuştu: FETÖ'nün kökünü kazıyacağız

21 Eylül 2016 Çarşamba, 10:23:24Güncelleme: 10:45:02

Kalkanmı Bakanı Elvan, Kuveyt'e ziyaretinin ardından açıklamalarda bulundu. Elvan, darbe girişimini yapanların mutlaka cezasını çekeceğini vurguladı

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
lütfi elvan Sonra Oku

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'da vatandaşların üzerine silah doğrultarak 242 kişiyi şehit ettiğini belirterek, "Bunları serbest mi bırakacaktık? Hangi ülke böyle bir durumda bu insanları serbest bırakır? Darbe girişimini yapanlar mutlaka cezasını çekecekler." dedi.

Kuveyt'ten ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtlayan Elvan, Türkiye ile Kuveyt arasında hükümetler düzeyindeki ilişkilerin yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi.

Ziyaretin iki temel amacının bulunduğunu ifade eden Elvan, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından FETÖ'nün yurt dışındaki bazı birimlerinin Türkiye'nin aleyhine bir algı operasyonu yürüttüğünü kaydetti.

Kamuoyunu yalan ve yanlış şekilde bilgilendirme yönünde yoğun bir çaba sarf edildiğini dile getiren Elvan, "Bu, yalan ve yanlış ifadeler öyle bir noktaya geliyor ki insanın aklının dahi alamayacağı noktalara ulaşmış olduğunu görüyoruz." dedi. Elvan, bu anlamda siyasi parti temsilcileriyle Türkiye'nin gerçeklerini Kuveytlilerle paylaşmak istediklerini belirtti.

Elvan, ziyaretin diğer nedeninin ise Türkiye ile Kuveyt arasında ticari ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunun altını çizdi.

"DARBE GİRİŞİMİ YAPANLAR CEZASINI ÇEKECEK"

Gazetecilerin sorusu üzerine Elvan, FETÖ'nün silahlı kuvvetler, yargı ve emniyet olmak üzere 3 temel kurumda yoğunlaşma politikası izlediğini ifade etti.

Darbe girişimine katılanlar açısından bakıldığında sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinden 4 binin üzerinde kişinin tutuklandığını anlatan Elvan, "Bunlar Türk vatandaşlarının, halkımızın üzerine silah doğrulttular, 242 vatandaşımızı şehit ettiler, tanklarla insanlarımızın üzerine yürüdüler, uçaklarla Meclise, vatandaşımızın üzerine bomba attılar. Bunları serbest mi bırakacaktık? Hangi ülke böyle bir durumda bu insanları serbest bırakır? Darbe girişimini yapanlar mutlaka cezasını çekecekler." değerlendirmesinde bulundu.

"FETÖ'NÜN KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ"

FETÖ'nün yargıdaki yapılanmasına da değinen Elvan, 15 Temmuz öncesinde FETÖ'ye mensup kişilerce hukuka uygun olmayan pek çok karar alındığını kaydetti.

Söz konusu kişilerin onlarca subayın birkaç yıl hapishanede yatmasına neden olduklarına dikkati çeken Elvan, örgütün yargı içindeki yapılanmasının temizlendiğini ve yaklaşık 3 bin 500 kişinin görevine son verildiğini bildirdi.

FETÖ'nün emniyet teşkilatında da ciddi bir yapılanma içinde olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Elvan, bu kişilerin de emniyetten temizlendiğini ifade etti.

Örgütün dünyanın birçok ülkesinde faaliyet gösterdiğini vurgulayan Elvan, "Türkiye'de yola çıktıklarında sevgiden, barıştan, kardeşlikten bahsettiler. Bunların terörist başı Fetullah Gülen kendisini bir anlamda mehdi olarak görüyor ve sapık bir din anlayışını ortaya koymaya çalışıyor. Dolayısıyla bu terör örgütüne yönelik mücadelemiz devam edecek. Bunların kökünü kazıyacağız." dedi.

"BÖLGEYLE İLGİLİ POLİTİKA DEĞİŞİKLİĞİMİZ YOK"

Elvan, yeni dönemde Türkiye'nin bölgede istikrar ve güven adası olmaya devam edeceğini söyledi.

Müslümanların, Müslümanlar tarafından yok edilmesine karşı olduklarını belirten Elvan, "Suriye'nin bütünlüğünden yanayız. Elbette İslam adını kullanan terör örgütleriyle, başta DAEŞ olmak üzere, mücadelemiz devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti Devleti NATO'nun bir üyesidir ve bizim bu alanda herhangi bir politika değişikliğimiz söz konusu değildir." diye konuştu.

Türkiye'de belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapanlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesine yönelik düzenlemenin sorulması üzerine Elvan, yatırımın limitini Bakanlar Kurulunun belirleyeceğini dile getirdi. Elvan, "Yasal düzenlemeyi yaptık. Henüz Bakanlar Kurulu kararıyla bunu ortaya koymadık. Önümüzdeki günlerde bunu açıklayacağız." dedi.

AA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER