SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Lüksemburg'dan 15 Temmuz itirafı: Tam anlayamadık

21 Eylül 2016 Çarşamba, 10:36:06Güncelleme: 11:14:36

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Asselborn, darbe girişiminde Türkiye ile yeterince dayanışma içinde olmadıklarını kabul ederek, "İnsanlar demokrasi için gösteri yaptı. Biz bunu yanlış değerlendirdik" dedi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Jean Asselborn Sonra Oku

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, AB yetkililerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye ile yeterince dayanışma içerisinde olmadığı yönündeki eleştirileri kabul etti.

Alman Die Welt gazetesine konuşan Asselborn, üst düzey bir AB yetkilisi olarak, birliğin darbe konusundaki tutumunu, "Biz, askeri darbe girişimi sonrasında Türk kamuoyunda oluşan yaranın derinliğini tam olarak anlayamadık" sözleriyle dile getirdi.

DEMOKRASİYİ SAVUNDULAR, BİZ YANLIŞ DEĞERLENDİRDİK

Türk halkının darbeden derinden etkilendiğini ve darbeye karşı koyarken 240 dolayında kişinin yaşamını yitirdiğini hatırlatan Asselborn, "Darbeye karşı sokaklara çıkan insanlar, demokrasi için de gösteri yaptı. Biz bunu biraz yanlış değerlendirdik" dedi. Asselborn, AB'nin hukuk devleti prensiplerinde ısrar etmesinin Türkiye'nin pozitif gelişmesine katkı sunacağını da söyledi.

VİZE SERBESTİSİ YIL SONUNA DOĞRU...

Türkiye'nin vize serbestisi konusundaki beklentisine de iyimser yaklaşan Lüksemburg Dışişleri Bakanı, çözüm bulunacağı görüşünde. "Anti-terör yasaları dışında Türk vatandaşlarının AB'ye vizesiz seyahat edebilmesi için bütün şartlar çözülebilir" diyen Asselborn, AB'nin hukuk devleti prensipleri konusunda ısrarlı olmaya devam edeceğini belirtti. Asselborn, "Türkiye'deki durum biraz sakinleştiği zaman eğer Türkiye Avrupa kurallarına uymak için istekli olursa, yıl sonuna kadar ya da 2017 başında terörle mücadele mevzuatında bir çözümün mümkün olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

AB'NİN, TÜRKİYE İLE DÜNYADAKİ AĞIRLIĞI ARTAR

Türkiye'nin Avrupa Birliği için stratejik önemine de vurgu yapan Assselborn, "Avrupa, AB değerlerine sahip bir Türkiye ile dünyada daha ağırlıklı bir konum elde eder. Ayrıca, Müslüman bir ülkenin AB üyesi olabileceğini de göstermiş oluruz" dedi. Türkiye'nin AB üyesi olmasıyla Türk halkının AB değerleriyle yaşama imkânı da elde edeceğine işaret eden Asselborn, "Ancak şu anda o noktada değiliz" diye konuştu.

DHA

BU HABERİN 1 YORUMU VAR.
Misafir 7 gün önce

insallah o guzel gunleri goruruz ve ab ye tam uye oluruz.

0 0
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER