SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Müslim çark etti: Suriye'de bağımsız Kürt devleti istemiyoruz

21 Eylül 2016 Çarşamba, 11:32:06Güncelleme: 13:34:06

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD lideri Müslim, Suriye'de bağımsız bir Kürt devleti iddiasında olmadıklarını söyledi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
salih müslim Sonra Oku

Terör örgütü PKK'nın Suriye'de kolu PYD'nin lideri Salih Müslim, hiçbir zaman Suriye'de bağımsız bir Kürt devleti iddiasında olmadıklarını ve birleşik Suriye'den yana olduklarını belirterek, "Kantonlar (Kobani-Afrin) Suriye'de istikrar sağlandıktan sonra zaten birleşecek. Birleştirmek için çabalıyoruz gibi bir derdimiz yok" dedi.

Amerika'nın Sesi radyosuna röportaj veren Müslim, Suriye'deki son durum ve Türkiye'nin Cerablus operasyonu hakkında konuştu.

Müslim, Türkiye ile 2 yıldır görüşmelerinin olmadığını belirterek, Türkiye'nin 'YPG ve PYD'nin bağımsız Kürt devleti istediği' yönündeki açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

"Biz öyle bir iddiada bulunmadık, söylemedik. Bağımsız Kürt devleti falan demedik. Projelerimiz açıktır. Biz gerçekten demokratik bir Suriye, Kürtler'in demokratik haklarına kavuşmasını istiyoruz. Merkeziyetçi olmayan demokratik bir Suriye. Kürtlerle Araplar var, Süryaniler var, hepsi onlarca yıl bastırılmıştır. Böyle merkeziyetçi, katı bir devlet uygun değildir. Hem inanç hem etnik köken bakımından özgürlük olması gerekiyor, bir şeyler alınması, elde edilmesi gerekiyor. Bunun için savaşıyor bütün Suriye halkı. Bölünme, parçalanma, hiçbir zaman istemedik. Elimizden geldiği kadar da (bölünmeye) engel oluruz. Birleşik Suriye istiyoruz."

'ABD'LİLER İLE GÖRÜŞMELERİMİZ OLUYOR'

Müslim, YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri ile DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyon arasında bir anlaşma olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu anlaşma içinde Suriye Demokratik Güçleri'ni temsil eden güçler de vardır, politik güçler de vardır. Bu çerçevede alışverişimiz oluyor. ABD'nin Suriye temsilcisi ile Ruslarla, Avrupalılarla bu çerçevede görüşmelerimiz oluyor. Bizim kimseyle imzaladığımız bir anlaşma yok. ABD'lilerle bazen resmi bazen gayri resmi görüşmelerimiz oluyor. Bazen İngilizlerle, Avrupalılarla oluyor. Bu çerçevede hareket ediyoruz."

'SURİYE'DE İSTİKRAR SAĞLANINCA KANTONLAR ZATEN BİRLEŞECEK'

Suriye'nin batısında Kürtlerin denetiminde bulunan Kobani ve Afrin kantonlarının birleştirilmesi ve Türkiye'nin bunu engellemek için Cerablus'a düzenlediği operasyonu da değerlendiren Müslim sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suriye özgürleştikten sonra zaten kantonlar birleşecek. Bazı yerlerde Arap varsa, Türkmen varsa, Kürtler varsa onlar zaten anlaşabilirler. Sanki o aradaki boşluk (Kobani-Afrin arasındaki bölge) kapanacak, orada bir devlet kurulacak. Öyle bir şey yok. Kimse de böyle bir şey düşünmüyor. Suriye'de istikrar sağlandığında zaten birleşmiş olacak. Birleştirmek için çabalıyoruz gibi bir derdimiz yok. Ne zaman DAİŞ giderse, istikrar sağlanırsa birleşmiş olacak."

DHA

BU HABERİN 1 YORUMU VAR.
Misafir 1 gün önce

çok mantıksız konuşuyorsun salih. hem bağımsızlık çabam yok diyosun ama kantonlarını birleştirmek çabasındasın, hemde arapları ve türkmenleri göçe zorluyorsun. perhiz baklava kel alaka. asimetrik siyaset ve çok başlılık bana a merika ve pkk siyaseti ile benzer geldi.

9 0
Cevapla
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER