SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Çipras: Darbelere karışanların Yunanistan'da yeri yok!

22 Eylül 2016 Perşembe, 11:02:35Güncelleme: 11:08:42

71. BM Genel Kurulu kapsamında New York'ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras'la görüştü. Çipras, darbe girişimini kötüleyerek, darbecilerin Yunanistan'da yeri olmadığını söyledi

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
recep tayyip erdoğan aleksis çipras Sonra Oku

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmelerine katılan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ikili görüşmeleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüştü.

Yaklaşık iki saat süren görüşmelerde sığınmacı-göçmen konusuyla ilgili AB-Türkiye arasındaki anlaşma, Kıbrıs sorunu ve Yunanistan'a sığınan sekiz darbeci askerin iadesi konuları ele alındı.

Hükümet çevresi tarafından samimi ve olumlu olarak nitelendirilen görüşmelerde sürüncemede kalan konuların diyalog ve anlaşmayla çözülmelerinin gerekli olduğuna fikir birliğinde bulunulduğu açıklandı.

"BU KONUDA TUTUMUMUZ AÇIKTIR"

Nautemboriki gazetesine göre Çipras darbe girişimine değinirken Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Sizi iyi gördüğüme sevindim. Türkiye için zor bir deneyimdi. Bizim bu konuda tutumumuz açıktır. Yunanistan hükümeti ve Yunanistan halkı daima seçimle iktidara gelen bir hükümetin yanındadır." dedi.

Erdoğan sekiz askerin iadesi konusuna değinince Çipras bu meselenin Uluslararası Hukuku'nun öngördüğü biçimde çözüleceğini belirtti ve darbe girişimlerini kötülerken "Darbelere karışanların Yunanistan'da yeri yoktur" dedi.

Kıbrıs sorununu konu eden Çipras, bulunacak çözümün bütün Kıbrıslıların emniyetini sağlayacak biçimde olması gerektiğini söyledi. Ayrıca Yunanistan'ın sürekli tekrarladığı gibi Türk askerlerinin adadan çekilmelerini talep etti.

İki lider, İzmir'de alınan kararların doğrultusunda iki ülkenin iş birliğinde bulunmalarının her iki taraf için de yararlı olacağının altını çizdi. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi, ayrıca İstanbul-Selanik tren bağlantısının ve İzmir-Selanik deniz bağlantısının gerçekleştirilmesi konularını görüştüler.

DHA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER