27 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
DÜNYA

Halep'teki çocuklar ölüm oyunuyla büyüyor

03 Ekim 2016 Pazartesi, 03:33:48

Dünyayı ağlatan Ümran’ın enkazdan çıkarılışını ve ambulansa bindirilişini duyuran Halepli gazeteci Mustafa Sarut, son 1 aydır Esad güçleri tarafından abluka altına alınan Halep’in doğusundan çıkamıyor. Vaktini Halep'te çocuklarla geçiriyor

 • 1
  1 | 13

  SAMİ AKBIYIK/GAZETE HABERTÜRK

  Suriye’de rejim güçleri ile Rus uçakları, ateşkesin sona erdiği 19 Eylül’den bu yana Halep’e hava saldırılarını artırırken, bu saldırılarda 500’e yakın sivilin yaşamını yitirdiği, bin 600’den fazla sivilinse yaralandığı belirtiliyor. Harabe kent haline gelen Halep’te enkazların arasından çıkarılan ‘kireç yüzlü’ 100’ün üzerinde çocuğun da saldırılarda can verdiği söyleniyor.

 • 2
  2 | 13

  Suriye’deki savaşın içinde doğan ve hayatta kalan çocuklar büyüyor... 6 yaşını görebilenler okul çağına bile geldi. Ancak onlar büyürken kiminin babası Esad uçaklarının attığı bombalarla yaralandı, kiminin babası yandı, kiminin babasıysa artık yok. Halepli gazeteci Mustafa Sarut’un anlatımına göre savaşın gölgesinde büyüyen öksüz ve yetim çocuklar, bombalara rağmen her gün, vakit geçirmek için bir araya gelip oyun oynayarak mutlu oluyor.

 • 3
  3 | 13

  BABASININ ÖCÜNÜ ALAN GALİP SAYILIYOR

  Şimdilerde ise çocukların en çok oynadığı oyun ‘savaş oyunu’... İki gruba ayrılan çocuklar, savaşın yarattığı enkazın sundukları demir parçalarını silah sayıp birbirlerine doğrultuyor, bomba parçalarından sığınaklar yapıyor. Bir taraf Esad güçlerini temsil ederken, diğer taraf bombalanan sivil halk oluyor. Oyunların sonunda Esad’dan babalarının öcünü alan grup galip çıkıyor... Savaşın gölgesinde büyüyen 5-6 yaşlarındaki çocukların şiddet ve terör motivasyonuyla büyüdüğünü söyleyen Sarut, “Esad, bu halkın çocuklarını her gün bombalayarak terörist bir nesil yetişmesine yol açtı. Çocuklar intikam duygusuyla büyüyor” değerlendirmesinde bulunuyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300