19 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Avrupa Birliği (AB) Büyükelçileri Ankara'da olağanüstü toplandı.

HDP'ye yönelik terör operasyonunun AB tarafından yakından izlendiği bildirildi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, bugün büyükelçilerin toplanması için çağrıda bulunmuştu.

TÜRK BÜYÜKELÇİLERİNDEN İZAHAT İSTEYECEKLER

Avrupa Komisyonu binasında gerçekleşen toplantının sona ermesinin ardından kritik bir karar açıklandı.

Avrupa Birliği ülkelerinin, Türk Büyükelçilerini dışişleri bakanlıklarına çağırarak izahat isteyeceği bildirildi.

Şimdiye kadar Belçika, İsveç ve Danimarka büyükelçilerinin dışişlerine çağırıldığı bilgisi paylaşıldı. Sabah saatlerinde ise Almanya Türkiye Maslahatgüzarını dışişlerine çağırmıştı.

TÜRKİYE'NİN MASLAHATGÜZARI ÇAĞIRILDI

HDP'ye yönelik operasyonların ardından Türkiye'nin Stockholm maslahatgüzarı İsveç Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

DANİMARKA BÜYÜKELÇİSİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞIRILDI
Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez HDP operasyonu ile ilgili Danimarka Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Danimarka Dışişleri Bakanı Kristian Jensen Danimarka Radyosu'nun konu ile ilgili sorularını yanıtlarken, "HDP'nin liderlerinin dün gece gözaltına alındığı ve bugünkü tutuklanmalarına ilişkin gelişmeler çok sorunlu. Bu nedenle biz de Türkiye Büyükelçisi'ni, endişelerimizi ifade etmek ve dün aksam neler olduğu konusunda açıklama istemek üzere çağırdık" dedi.

Dışişleri Bakanı Kristian Jensen, "Bu gelişmeler, Türkiye ve Danimarka arasındaki yakın işbirliğinin sürdürülmesini giderek zorlaştırıyor. Darbe girişiminden sonra gelişen tepkiler, herhangi birinin kabul edebileceği sınırları aşıyor. Darbe girişiminden sonra elbette bir yasal hesaplaşma olmalıydı; ancak bugüne kadar yaşananlar çok kaygı verici" diye konuştu. (DHA)

NORVEÇ BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI

Türkiye'nin Norveç Büyükelçisi Esat Şafak Göktürk, HDP Eşgenel Başkanları ve milletvekillerinin göz altına alınması ve tutuklanması ile ilgili Norveç Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brenda yaptığı basın açıklamasında, "Bu dramatik ve olumsuz bir gelişmedir. Türkiye'nin kendi topraklarında terörizmle mücadele hakkını tabii ki tanıyoruz; ancak, bu ağızların kapatılmasını veya muhalefetteki siyasetçilerin tutuklanmasını haklı göstermez" dedi.

Diyarbakır'daki terör saldırısını da kınayan Borge Brenda, İsveçli mevkidaşı Margot Wallström gibi, güneydoğudaki çatışmaların son bulması için diyalog ortamına geri dönülmesini istedi. (DHA)

HABERTÜRK TV


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 20:33
  Ne oldu AB plan tersemi dönüyor;))
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 20:33
  Avrupa Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar Sırtlan sürüsü Arslanlarla uzun süredir karşılaşmadılar Hadlerini bildirmek lazım
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 20:18
  ingiltere, fransa ve almanya büyükelçilerini tutuklayalım!
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 20:14
  Hep terörist örgütüne vurdukça Avrupa dan ses geliyorsa doğru yoldayız
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 19:19
  vurdukca ses avrupadan geliyor :))))
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:51
  acaba bu bölücüler almanyada silah alıp almanyanın vadandaşlaını katletseler meclisinizdeki vekilleriniz bu teröristler bu teröristlere destek verip bunları kahramanlarımız derlerse ve silah dahil her türlü desteğiverir lerse siz bunlara neyapacaksanız türkiyecumhuriyeti devletide onu yapıyor siz neden bu kadar heyecanlanıyor sunz bu teröristler için değil ırakta süriyedeki mazlumlara sahip çıkan da insan olduğunuzu hatırlarsnız belki bitmeyen bu canavarlığınız sonunda sizi bitirecek sonra dönüp birbirinizi yersiniz ozaman insanlar bizi uyarmadı demeyesiniz
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:50
  Bunlara hesap vermek zorunda miyiz?
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:30
  turkiye ayaga kalkiyor, avrupa hop oturup hop kalkmaya basladi
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:20
  15 temmuzda meclise bomba yağarken neredeydiniz lan
 • Misafir 04 Kasım 2016 Cuma 18:11
  Size ne lan türkiyede millet vekillerinden siz çocukları öldürürken müslümanları öldürürken hiç sesiniz cikmiyor ulan katil vampirler
Kalan karakter : 300