ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Irakta terör örgütü DEAŞın elinde tuttuğu Kerkükün Havice ilçesinde teröristler, bomba yüklü araç hazırlığındayken meydana gelen patlamada 11 militanın öldüğü, 17sinin yaralandığı belirtildi.

Havice Kaymakamı Sehban el-Cuburi AA muhabirine yaptığı açıklamada, "DEAŞ militanları, Havice ilçesinin sanayi bölgesindeki bir araca bomba yüklemeye çalıştıkları sırada meydana gelen patlamada 11 terörist öldü, 17si ise yaralandı." dedi.

Sanayi bölgesinin ilçe dışında olmasına rağmen patlamanın etkisinin merkezde de hissedildiğine dikkati çeken Cuburi, "Patlamanın şiddetinden dolayı sivillere ait 20 evde ciddi hasar oluştu. Söz konusu evlerin boş olması büyük bir faciayı önledi."dedi.

Havice ve çevre bölgelerini elinde tutan DEAŞın, Musulu kurtarma operasyonunun başlaması ve ordu güçlerinin ilerleme kaydetmesinden dolayı çok tedirgin olduğunu ifade eden Cuburi, "Örgüt, elindeki bölgeleri kaybetmemek için bombalı araç ve mayınlarla savunma pozisyonuna geçmiş durumda." diye konuştu.

Terör örgütü DEAŞ 10 Haziran 2014ten bu yana Kerkükün batısında yer alan Havice ilçesi ve çevre bölgelerini elinde tutmaya devam ediyor. Sünni Arapların ağırlıkta yaşadığı Havicedeki siviller, DEAŞ tehdidinden korunmak için gizlice güvenli bölgelere kaçıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000