ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, temaslarda bulunmak üzere Belarus'a günübirlik ziyaret gerçekleştiriyor.

Sabah saatlerinde başkent Minsk'e gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağımsızlık Sarayı'nda Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko tarafından resmi törenle karşılandı.

İki ülke milli marşlarının okunduğu törende Erdoğan, karşılama kıtasını selamladı. Erdoğan ve Lukaşenko daha sonra ikili görüşmeye geçti.

İkili ve heyetlerarası görüşmeler gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, temasları kapsamında Minsk Camisi'nin de açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Minsk temasları kapsamında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Orman ve Suişleri Bakanı Veysel Eroğlu eşlik edecek.

ERDOĞAN, MINSK CAMİSİ'NİN AÇILIŞINDA KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan Minsk Camisi'nin açılışında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Bu caminin Minsk şehrine kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah bu ibadethane Türk-Belarus dostluğunun da simgesi olacaktır. Belarus farklı köken ve inanca sahip insanların aynı çatı altında huzur ve barış içinde yaşadığı bir ülkedir. Belarus'un bu özelliğinin, içinden geçtiğimiz sıkıntılı dönemde çok değerli olduğuna inanıyorum. Bu güzel manzaraya maalesef dünyanın birçok ülkesinde rastlamak mümkün değildir. Avrupa'nın ülkelerinin bir kısmında hoşgörüsüzlük, kendinden olmayanı düşman görme gibi hastalıklar adeta veba gibi yayılıyor. Sırf kimliği, inancı, kılık kıyafeti farklı olduğu için insanlar ayrımcı politikaların, şiddetin muhatabı olabiliyor. Bilhassa canlarını kurtarmak, kendilerine güvenli bir gelecek kurabilmek için mazlumların Avrupa kapılarına dayandıkları, buralarda yaşadıkları dramları hepimiz izliyoruz. Türkiye olarak 6 yıldır Suriye ve Irak'tan ülkemize gelen mültecileri burada anlatacak değilim. Onlara ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü inancımızın gereği budur. Bombalar altından kaçan insanlara kapılarımızı kapayamayız. Ben açılışını yaptığımızın bu cami kendisinin ülkesindeki Müslümanları sahiplendiğini Sayın Lukaşenko, hassasiyeti sebebiyle şahsım ve milletim adına tekrar kendilerini kutluyorum. Ve Belarus halkının turizmde en önemli destinasyon olarak ülkemizi görmesinin de halklarımızın kaynaşması bakımından ne kadar önemli olduğunu söylemeyi de görev telakki ediyorum.

LUKAŞENKO: ÖNEMLİ BİR ROL ÜSTLENECEK

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük katkısıyla açılışı gerçekleştirilen Minsk Camisi’nin İslam’ın gerçek değerlerini tanıtmasında önemli bir rol üstleneceğini söyledi.

Lukoşenko, Minsk Camisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, caminin sadece Belaruslu Müslümanlar için değil, bütün Belarus halkı için bir müjde olduğunu ifade etti.

İlk defa 14. yüzyılda Müslümanların Belarus topraklarına geldiğini ve kolayca halkın bir parçası olduğunu anlatan Lukaşenko, müslümanların da halk ile birlikte vatanlarını, kültürlerini ve geleneklerini koruduklarını söyledi.

Ülkelerinde barış ve huzurun çok önemli olduğunu vurgulayan Lukaşenko, herkesin kendi inancını yaşamasına değer verdiklerini belirtti.

Lukaşenko, “Biz bugün bu büyük camiyi açıyoruz. Çünkü bu cami Belarus’ta sadece Müslümanların evi değil aynı zamanda Belarus’un da kültürünün gelişmesine büyük katkı yapacak bir ibadethanedir. Eminim, dostum Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile yapılan bu cami bütün Belarus Müslümanları ve halkı için önemli bir manevi merkez haline gelecektir. Bu caminin açılışı umarım İslam’ın gerçek değerlerini tanıtmada büyük rol oynayacaktır.” ifadelerini kullandı.

 "CAMİ MİNSK'TE BARIŞIN SEMBOLÜ OLACAK"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de 8 sene önce ilk defa geldiği Minsk'te Müslümanların ibadetlerini 10 metrekarelik bir baraka içinde yaptığını gördüğünü ve burada teravih namazı kıldığını hatırlatarak, “Minsk’te barışın sembolü olacak bu camiyi inşa ettiğimiz için Allah’a hamdediyorum.” dedi.

Belarus Müftüsü Ebubekir Şabanoviç, caminin açılışını tarihi bir olay olarak nitelendirerek, “Bu cami 620 yıldır Belarus’ta yaşayan Müslümanlar için büyük mutluluktur.” şeklinde konuştu.

HABERTURK.COM/İHA

 

  • Recep Tayyip Erdogan

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(9)
Kalan karakter : 2000