ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İngilterede AB ve göçmen karşıtı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisinin (UKIP) vekaleten liderliğini yürüten Nigel Farageın, ABD başkanlığına seçilen Donald Trump ile görüşmesi ülkede rahatsızlık yarattı.

İngiliz gazeteleri bugünkü manşetlerinde Farageın hafta sonunda Trump ile ABDnin New York kentinde yaptığı görüşmeye odaklanırken, Farage-Trump görüşmesinde çekilen bir fotoğraf, birçok gazetenin ön sayfasına taşındı.

Independent gazetesi, Trumpla görüşen ilk İngiliz siyasetçi Farageın, "İngilterede hükümetin birçok üyesinin seçilmiş başkanla ilgili çok edepsiz şeyler söylediğini düşünüyorum. Sanırım arayı düzeltmek gerekiyor. Londrada birileri benden bunu isterse yardıma hazırım." ifadelerini hatırlattı.

Daily Telegraph da Farage-Trump görüşmesi üzerinden İngilterede iktidardaki Muhafazakar Partinin lideri ve Başbakan Theresa Mayi eleştirerek manşetine, "May, Farageın Trump ile olan ittifakına karşı çıktığı için eleştirilerin hedefinde" başlığını attı. Daily Telegraph, Başbakan Maye, "Başbakanlık, UKIP liderinin İngiltere ile seçilmiş başkan (Trump) arasındaki ilişkileri geliştirmesine yardım etmesine izin vermeli" yönünde çağrı yapıldığını yazdı.

Guardian gazetesinin kabineden bir kaynağa dayandırarak verdiği haberde, Trump ile üst düzey görüşmelerin planlandığı belirtildi. Habere göre, bir hükümet yetkilisi, "Dış politika bilgisi Trumpın en güçlü olduğu alan değil. Muhtemelen Farageın da İngiliz hükümetinin üyesi olmadığının farkında değil. Farage ne hükümetin resmi bir üyesi ne de hükümeti temsil ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Haberde, ülkenin ABden ayrılmasını (Brexit) destekleyen Muhafazakar Parti Milletvekili Iain Duncan Smithin de "Başbakan ölçülü ve hassas bir diplomasiye odaklanmışken, Farage yurt dışında zırvalıyor." sözlerine yer verildi.

İngiliz yayın kurumu BBCye konuşan İngiliz Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı ve Muhafazakar Parti Milletvekili Crispin Blunt da Farageın Trump ile görüşmesine tepki göstererek Trump yönetiminde Farageın elçi görevi üstlenmesi fikrini "tamamen mantıksız" bulduğunu söyledi.

Seçim günü ABDde bulunan Farage, "Sonunda ülkemizi seven ve Brexit sonrası değerlerimizi anlayan bir başkanımız oldu." demişti.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000