ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yunanistan'ın Pigou İnoussa Adası'na daha önce silah zoruyla bırakıldıkları belirlenen 35 kaçak ile Leros Adası yakınlarında hava kaçıran lastik bottaki, bazıları suya düşen 25 kaçak, Yunan ve İtalyan sahil güvenlik ekibi ve sivil toplum kuruluşu MSF (Medecins Sans Frontiers) üyeleri tarafından kurtarıldı.

Yunan Sahil Güvenliği ve MSF kaçakların kurtarılma anı fotoğraf ve görüntülerini internetten paylaştı.

Geçtiğimiz 13 Kasım'da Bodrum'un Yalıkavak Mahallesi'nden, 8 metrelik lastik bota binen, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 25 kaçak, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Leros Adası'na geçmek üzere denize açıldı.

Leros Adası yakınlarında kaçakların bulunduğu bot hava kaçırmaya başladı. Kaçaklardan bir bölümü denize düştü.

Suda can yelekleriyle yaşam mücadelesi veren kaçakları farkeden balıkçıların ihbarı üzerine, Leros ve Kilimli (Kalimnos) adalarından Yunan ve İtalyan sahil güvenlik botları bölgeye gönderildi.

Arama-kurtarma çalışmalarına sivil toplum kuruluşu MSF üyeleri de destek verdi.

Yaklaşık 3 saat süren operasyonun sonunda 25 kaçak kurtarıldı.

SİLAH ZORUYLA KAYALIKLARA BIRAKILMIŞLAR

Sahil güvenlik botuna alınan kaçaklar karaya çıkartılmak üzere götürülürken, insan kaçakçıları tarafından daha önce Pigou İnoussa Adası'na bırakıldıkları belirlenen 30 kaçak da tesadüfen farkedildi.

Üç gün önce insan kaçakçıları tarafından silah zoruyla tamamen kayalık olan adaya bırakıldıkları belirlenen 30 kaçak kurtarıldı.

Kaçakların başlarına silah dayanarak bottan kayalıklara indirilme anlarının yine kaçaklar tarafından cep telefonuyla görüntülendiği ortaya çıktı. Kurtarılan kaçaklar, Kilimli ve İstanköy (Kos) adalarına götürüldü.

Yunan Sahil Güvenliği ve MSF kaçakların kurtarılma anı fotoğraf ve görüntülerini internetten paylaştı.

DHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000