ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İsrail ile ilişkilerin normalleşmesiyle 6 yıl aradan sonra Ankara ve Tel Aviv hükümetleri karşılıklı olarak büyükelçilerini atamaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan'a ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Kemal Ökem'in İsrail'e büyükelçi olarak atandığını açıkladı.

Erdoğan, "Sayın Başbakanımızın Dışişleri Danışmanı Kemal Ökem Bey'i biz de İsrail'e büyükelçi olarak atıyoruz. Onlar da büyükelçilerini atadılar." ifadelerini kullandı.

Dün İsrailli kaynaklardan yapılan açıklamada, İsrail'in Ankara Büyükelçiliğine Eitan Naeh'in atandığı bildirilmişti. 

İki ülke arasında Mavi Marmara saldırısı sonrası gerilen ilişkiler, geçtiğimiz aylarda normalleşme sürecine girmişti.

KEMAL ÖKEM KİMDİR?

Tel Aviv Büyükelçisi olarak atanan Kemal Ökem, 1967 yılında Ankara’da doğdu. Ökem, Eskişehir Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde lisans, yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Büyükelçi Ökem’in Oxford Üniversitesi’nden de lisansüstü diploması bulunuyor.

Ökem, sırasıyla Riyad ve Londra büyükelçilikleri ile Türkiye’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilciliğinde çeşitli kademelerde görev yaptı. Merkezde son olarak Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı ve Bakan Özel Müşavirliği olarak görev yapan Ökem, Başbakan Binali Yıldırım’ın Dışişleri Başdanışmanlığını yürütmekteydi. Uluslararası güvenlik ve Ortadoğu konularında uzmanlığıyla bilinen Ökem, evli ve iki çocuk babası.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

Karşılıklı büyükelçi atamalarına ilişkin olarak, önce Atama Komisyonu kararının onaylanmasını müteakiben iki ülke, karşılıklı olarak agreman talebinde bulunulacak.

Türk diplomatik kaynaklar, İsrail Dışişleri Bakanlığı Atama Komisyonunun Türkiye'ye atanacak büyükelçinin belirlenmesine ilişkin süreci başlattığının anlaşıldığını ifade etmişti. Kaynaklar, atama sürecinin her iki tarafta da ivedilikle sonuçlandırılmasının beklendiğini kaydetmişti.

HABERTURK.COM/AA

 

  • kemal ökem

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000