20 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Avrupa Parlamentosunda (AP) gerçekleştirilen, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik müzakerelerinin dondurulmasına ilişkin oylama sona erdi.

Oylama sonucunda müzakerelerin geçici olarak dondurulması kararı kabul edildi.

Müzakerelerin dondurulması 37'ye karşı 479 oyla kabul oldu. Oylamada, 107 üye çekimser görüş bildirdi.

Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve OHAL uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor.

Kararda, üyelik müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için OHAL uygulamasının kaldırılması gerektiği belirtilerek, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

TSİ 14.15'te başlayan oylamada tasarının kabul edileceği öngörülüyordu.

 • "Karar yok hükmünde" AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, oylamanın ardından, "Bu kararı yok hükmünde sayıyoruz. İçerdiği vizyonsuzluk itibariyle ciddiye alınacak bir karar değil." dedi.

HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

Avrupa Birliği Bakanlığ dün yaptığı açıklamada, AP'de yapılacak oylama sonucundan, müzakerelerin durdurulması tavsiyesi çıksa bile bunun hukuki bir bağlayıcılığı olmayacağına bildirmişti.

Öte yandan AP'de Türkiye-AB ilişkileri başlıklı karar tasarısının ele alındığı salı günkü oturumda, parlamentodaki siyasi grupların bir kısmı, Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında müzakerelerin geçici olarak durdurulmasına ilişkin görüş beyan ederken bir kısmı da Türkiye-AB ilişkilerinin ortak kazanımlarına dikkat çekmişti.

AB KONSEYİ ZİRVESİ 15-16 ARALIK'TA

AA muhabirinin verdiği bilgiye göre 15-16 Aralık tarihlerinde AB Konseyi zirvesi gerçekleşecek. Bu zirvede Türkiye'nin AB'ye üyelik müzakereleri konusunun da ele alınması beklenirken, burada verilecek kararlar dayanak oluşturacak.

MOGHERİNİ 'OLUMLU SONUÇLAR DOĞURMAZ' DEMİŞTİ

Bu kapsamda, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, darbe girişiminin ve Türkiye'deki terör saldırılarının sorumlularından hesap sormak üzere atılan adımları, meşru bir hak olarak nitelerken Türkiye-AB müzakerelerinin geçici olarak durdurulmasının her iki taraf açısından da olumlu sonuçlar doğurmayacağını söylemişti.

MERKEL: GÖRÜŞMELERİN KESİLMESİNİ İSTEMİYORUZ

Merkel ise oylamadan bir gün önce yaptığı açıklamada,  "Her şeye rağmen Türkiye ile görüşmelerin kesilmesini istemiyoruz" ifadelerini kullanmış ve Türkiye ile sağlıklı ilişkilerin devam etmesinden yana olduğunu belirtmişti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 18:23
  KENDİSİ BİLE DAĞILMA NOKTASINA GELMİŞ, BİZİM MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİ YOK ETMEKTE KARARLI OLAN BU BİRLİĞE GİRMEK İÇİN BU ÇABA NİYE. CUHURREİSİM NE DEDİ; ALACAKLARI KARARLAR HİÇ UMURUMDA DEĞİL...ÇOK DOĞRU DEMİŞ. EN KISA ZAMANDA YAPILACAK REFERANDUMLA BU SURECİ TÜRK MİLLETİ OLARAK BİZ BİTİRELİM.
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 18:00
  Mültecileri salın her insan istediği yerde yaşama hakkı vardır neden biz engelliyoruz
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 17:56
  Hükümete çağrımız: İlk olarak eğer bu milletin ne dediği sizin için gerçekten bir anlam ifade ediyorsa, bu vesile ile AB'ye yaptığımız üyelik başvurusunun geri çekilmesi konusunu halkoyuna sunun ve zaten dağılma sürecine girmiş olan bu rezillere hakettikleri cevabı millet versin! İkinci olarak geri kabul anlaşmasını askıya alın ve avrupaya gitmek isteyen mültecilere gitmeleri için izin verilsin, hatta otobüslerle sınıra götürmek gibi destek te verilsin!!!
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 17:42
  Hala avrupadan medet uman kaldı mı
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 17:40
  sinirlari acmanin tam zamani
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 17:38
  Harika bir haber türkiye zayen allahin izni ile tek basina avrupa olacakk
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 17:12
  Salı verin Mültecileri Bizde RAHATLAYALIM!!!
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 17:09
  İnşallah temelli çıkarlar ab'den
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 16:41
  İstemiyoruz biz büyük ülkeyiz onlara ihtiyacımız yok. Gün gelecek hepsi bizi övecek ama tren kaçmış olacak.
 • Misafir 24 Kasım 2016 Perşembe 16:40
  halk oylaması
Kalan karakter : 300