22 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD Başkanlığına seçilen Donald Trump, yaşamını yitiren Küba devriminin lideri Fidel Castro'yu "zalim bir diktatör" olarak tanımlayarak, Castro'nun ölümüyle Küba halkının özgürlüğe kavuşmasını umduğunu bildirdi.

Trump, Castro'nun ölümünün ardından yaptığı yazılı açıklamada, Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Castro için sert ifadeler kullandı.

Daha önce Twitter hesabından "Fidel Castro öldü." ifadesini paylaşan Donald Trump, bu paylaşımından 3-4 saat sonra yazılı açıklama yaptı.

Açıklamasında, "Bugün dünya, kendi halkına yaklaşık 60 yıl baskı uygulamış zalim bir diktatörün ölümüne şahit oldu." ifadelerine yer veren Trump, şunları kaydetti:

"Castro'nun mirası, idam mangaları, hırsızlık, tarifsiz acılar, yoksulluk ve temel insan haklarının reddi oldu. Bugünün, halen totaliter bir ada olan Küba'da uzun yıllardır yaşanan dehşetin sona ereceği ve mükemmel Küba halkının sonunda hakettikleri özgürlüğe kavuşacağı bir gün olmasını diliyorum."

Castro nedeniyle yaşanan ölümler ve trajedilerin silinemeyeceğini belirten Trump, başkanlığı döneminde Kübalıların refah ve özgürlüğe ulaşmaları için her türlü çabayı göstereceğini de bildirdi.

Donald Trump, seçim kampanyası döneminde Obama'nın Küba ile ilişkilerin düzeltilmesine yönelik attığı adımları sert bir şekilde eleştirmişti.

Başkan Yardımcılığına seçilen Mike Pence de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "tiran" olarak nitelediği Castro'nun ölümüyle Kübalılar için yeni umutların aydınlanmaya başladığını savundu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 11:39
  Castro dinine bağlı bi adamdi krematoryumda yakilmak istemeside bu yüzden güney amerika ülkelerinde komunizmi yayan yine amerikadir maksatları ise kendinden başka ülkelerin modern ve medeniyet seviyelrine cikmayip halki az paraya alisitirp gelismesini önlemek ve bölgede kendinden başka büyük devlet
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 10:04
  yaşasın sosyalizm asıl diktatör sensin trump
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 08:30
  Buyrun size Amerikanın en cahil başkanı.. Ama yine de Clinton'dan iyidir..
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 08:22
  Aynen katılıyorum Trump a....
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 08:19
  Baris goturun
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 08:13
  doğru söylemiş. madem çok iyi işler yapmış o halde binlerce kübalı amerika ya neden kaçtı.
 • Misafir 27 Kasım 2016 Pazar 08:06
  yeryüzünde bir zalim castro değil abd den daha büyük zalim mi var
Kalan karakter : 300