24 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB liderlerine yolladığı mektupta Donald Trump yönetimindeki ABD'nin politikalarının Rusya ve Çin'e yaklaştığını söyledi ve Avrupa ülkelerinin bu üç süper güç  tarafından domine edilmemesi için birlik çağrısı yaptı.

Avrupa Birliği'nin 60 yıllık tarihindeki en önemli mücadelelerden biriyle yüzleştiğini belirten Tusk, 'zorlayıcı Çin', 'agresif Rusya' ve radikal İslam'ın Ortadoğu ve Afrika'da yarattığı anarşi ortamının Avrupa Birliği'nin önündeki en önemli tehditler olduğunu söyledi. Tusk mektubunda, "bunlarla birlikte yeni Amerikan yönetiminden gelen endişelendirici açıklamalar, hepimizin geleceğini yüksek derecede tahmin edilemez kılıyor" ifadelerine yer verdi.

Tusk AB liderlerine yazdığı mektupta, "AB'nin dağılması, üye devletlere tam egemenlik vermeyecek. Aksine onları ABD, Çin ve Rusya gibi süpergüçlere bağımlı hale getirecek. Sadece birlikte kalırsak tam bağımsız olabiliriz. Avrupa'nın bütünleşmesini bir sonraki adıma taşıyan ve ortak duyguları değiştirebilecek iddialı ve sıradışı adımlar atmalıyız." dedi.

Tusk'ın Avrupa Birliği liderlerine gönderdiği mektup, 11 gün önce görevi devralan ABD Başkanı Donald Trump'ın Avrupa başkentlerinde endişe yaratan politikalarına yönelik en güçlü tepkilerden biri olarak gösteriliyor.

Üst düzey AB diplomatlarının, Trump'ın politikalarına olası bir AB cevabı için Pazartesi günü Brüksel'de bir araya gelmesi bekleniyor. Ancak, AB içinde bazı hükümetler ABD gibi önemli bir müttefiki uzaklaştırmak için acele edilmemesi yönünde görüşe sahip.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 01 Şubat 2017 Çarşamba 00:02
  "radikal İslam" diye tüm müslümanları kastediyorsun biliyoruz. vatikanın çocukları şunu iyi bilsin ışıd'te sizin malınız bunu biliyoruz. dağılmanız kaçınılmaz sizi birarada tutan vatikan bunu da biliyoruz. şimdi bir hiçsiniz dağılınca hiç oğlu hiç olacaksınız.
 • Misafir 31 Ocak 2017 Salı 23:59
  afrikayi somururken iyiydi beter olun insallah
 • Misafir 31 Ocak 2017 Salı 22:21
  üye ülkeler çok bağımsız sanki. almanya istemeden tuvalete gidemiyor küçük üye ülkeler
 • Misafir 31 Ocak 2017 Salı 21:22
  ab bittiniz haberiniz Yok pamuğu tıkayacaklar diyecem ama siz kefensiz gömülüyorsunuz
Kalan karakter : 300