ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO güçlerince, bir süredir 3 koldan kuşatılan El Bab, tamamen kuşatma altına alındı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin yaptığı açıklamada 20 gündür bölgede operasyon yürüten rejim güçlerinin El Bab'ı güneyden kuşatmasıyla şehir tamamen kuşatma altına alınmış oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı Operasyonu kapsamında Kuzey, Doğu ve Batı'dan kuşatmaya aldığı El Bab'ta bir süredir yoğun çatışmalar yaşanıyordu. Doğu Halep'ten sonra El Bab'a doğru yönelen rejim kuvvetlerinin, DEAŞ'ın kritik ikmal hatlarını kestiğini ve şehri tamamen kuşattığı belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin El Bab'ın içindeki kaynaklarına dayandırdığı açıklamasında, DEAŞ militanlarının kuşatmadan dolayı endişeli oldukları ve şehri kısa bir süre içerisinde teslim edebilecekleri bilgisi yer aldı. Ayrıca DEAŞ militanlarının eşleri ve sözde DEAŞ liderlerinin şehri terk etmeye hazırlandığı belirtildi.

TSK'DA SİVİL HASSASİYETİ

Fırat Kalkanı Harekatı'nda Bab'ı terör örgütü DEAŞ'tan kurtarmak için operasyon yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu, ilçeyi hızla ele geçirme stratejisi yerine sivil kayıpların önüne geçme önceliğini gözetiyor.

TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri, 24 Ağustos'ta başlayan Fırat Kalkanı Harekatında Halep'in doğusundaki Bab ilçesindeki operasyona devam ediyor.

Aralık ayı ortasında başlayan Bab operasyonunda TSK ve ÖSO'nun karşılaştığı en büyük zorluk, terör örgütü DEAŞ'ın sivilleri canlı kalkan olarak kullanması.

Savaştan önce resmi verilere göre 64 bin nüfusu olan Bab'da halen onbinlerce kişi yaşıyor.

Bölgedeki AA muhabirlerinin verdiği bilgilere göre, örgüt, karargahlarını sivil nüfusun yoğun olduğu mahalle içlerine kurmuş durumda. TSK ve ÖSO ise DEAŞ hedeflerini vurmadan önce, bölgede sivil olup olmadığı istihbaratını yapıyor.

Bölgedeki TSK unsurlarından alınan bilgiye göre, DEAŞ ilçe merkezinde bir caminin altını ve bir sahra hastanesini karargah olarak kullanıyor. Ancak teröristlerin buralardaki varlığı izlenmesine karşın herhangi bir şekilde saldırı düzenlenmedi.

ZAYFIFLATARAK ELE GEÇİRME

TSK ve ÖSO, ilçe merkezine hızla girmek yerine, teröristlerin direnişini kırmak için Bab'ın çevresini kuşatma yolunu seçti. 

Harekatta, teröristlerin çevreyle ikmal yollarını keserek dirençlerini kırma stratejisi izleniyor. Böylece, DEAŞ'la merkezde olabiliğince az çatışmaya girilerek sivillerin zarar görmesinin önlenmesi hedefleniyor.

Halihazırda Bab merkezi kuzey, batı ve doğudan kuşatılıyor. Fırat Kalkanı Harekatı'nda TSK ve ÖSO'nun Türkiye sınırından Suriye içlerine ilerlediği derinlik 35,1 kilometreyi buldu. Azez-Cerablus hattını terör örgütleri DEAŞ ve PYD/PKK'dan arındıran Fırat Kalkanı, Bab'a geçen Aralık ayında odaklanmıştı.

Harekatta şu ana kadar ilçe sınırlarındaki toplam 24 yerleşim, DEAŞ'tan kurtarıldı. TSK destekli ÖSO güçleri, Bab merkezinin 1 kilometre yakınına kadar sokulmuş durumda. Diğer yönlerden merkeze uzaklıkları ise 2 ila 3 kilometre arasında değişiyor. (AA)


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000