ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Suriye'de 6 yıldır devam eden iç savaşla ilgili korkunç raporlar gelmeye devam ediyor. Son olarak, Uluslararası Af Örgütü yayınladığı raporda Esed rejiminin cezaevlerinde sistematik işkence ve kitlesel idamlar gerçekleştirdiğini açıklayan bir rapor yayınladı.

Raporda, 2011 ile 2015 yılları arasında cezaevlerinde binlerce kişinin asılarak idam edildiği ve muhtemelen bu idamların sürdüğü belirtildi. Örgüt, konunun savaş suçları kapsamında ele alınması gerektiğini söyleyerek, Birleşmiş Milletler soruşturması talep etti.

Raporda, Şam'ın kuzeyinde bulunan Sednaya Askeri Cezaevinde haftada ortalama 20 ile 50 arasında mahkumun idam edildiği belirtilirken, dört yılda toplam 5 bin ila 13 bin kişinin idam edildiği ifade ediliyor.

"Kurbanlar büyük bir çoğunlukla sadece Esed karşıtı olan sivillerdi" ifadelerin yer aldığı rapor, "Sedneya Askeri Cezaevi'nde bir çok mahkuma, defalarca işkenceye uğrayıp, sistematik olarak aç ve susuz bırakıldıktan sonra idam edildi" diyor.

İçlerinde gardiyanlar ve memurların da bulunduğu 84 görgü tanığının ifadelerine dayanan rapora göre, idam edilenler gizlice başkent dışındaki toplu mezarlara gömüldü ve ailelerine kurbanların kaderi hakkında bilgi verilmedi.

Raporda Esed rejiminin destekçileri Rusya ve İran'a çağrıda bulunulurken, "Suriye rejimine destek olan Rusya ve İran, yargısız infaz ve imha politikalarını kınamalı" ifadeleri yer aldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000