31 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD Başkanı Donald Trump'ın, görevi devraldıktan sonra Rus meslektaşı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili detaylar basına sızdı.

Reuters'ın haberine göre, iki lider yaklaşık bir saat süren telefon görüşmesinde iki ülke arasında 2010 yılında imzalanan ve New START olarak bilinen nükleer anlaşmayı değerlendirdi.

Putin'in anlaşmayı uzatma teklifi karşısında Trump'ın görüşmeye ara verdiği ve anlaşmayla ilgili danışmanlarından bilgi aldığı iddia edildi. Danışmanlarıyla konuşan Trump'ın, bu anlaşmanın Obama yönetimi tarafından yapılan ve ABD'nin çıkarlarına aykırı olan anlaşmalardan biri olduğunu söylediği öğrendildi.

ABD kamuoyundan yükselen, Trump'ın bu kadar önemli bir anlaşmayı bilmemesine yönelik eleştirilerin ardından, konuyla ilgili açıklama yapan Beyaz Saray Basın Sekreteri Sean Spicer, "Oldukça verimli bir görüşmeydi. Başkan Trump, sadece danışmanlarından görüş aldı. Söylenen şeyi bilmiyor gibi gözükmüyordu." ifadelerini kullandı.

İki ülke arasında imzalanan New START anlaşması, iki ülkenin de elindeki nükleer başlıkların sayısını 1550'ye düşürmesini öngörüyor. Anlaşma bunun yanı sıra, füze ve nükleer özellikli bombalara da belli kısıtlamalar getiriyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
  • Misafir 11 Şubat 2017 Cumartesi 01:51
    Nükleer başlıklarin yanında artık uzaydaki uydularinin içinde ülkeleri yokedecek gelişmiş bombalar bulunmakta temiz yakıt hic kirlilik yok sadece havayaucuruyor tüm şehirleri o kadar :)
  • Misafir 10 Şubat 2017 Cuma 15:59
    bu anlasmalar kagit ustunde , karsilikli veya bagimsiz denetim yok , iki tarafta da 10.000 uzerinde nukleer baslik var
Kalan karakter : 300