24 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Mültecilerin Fransa'ya girişine yardım etmekle ünlü Fransız çiftçi Cedric Herrou, mahkeme tarafından 3 bin euro para cezasına çarptırıldı. Herrou, mültecilere yardım etmeye devam edeceğini söyledi.

Herrou, yasadışı yollarla Fransa'ya girmeye çalışan mültecilere Fransa-İtalya sınırında yardımcı oluyordu. Savcıların 8 ay hapis cezası istedikleri Herrou için mahkemeden yalnızca para cezası çıktı. Savcılığın, Herrou'nun arabasına ve ehliyetine el konulması yönündeki talepleri de mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkemenin ardından yaptığından dolayı pişmanlık duymadığını söyleyen Herrou, "Bunu yapmaya devam edeceğiz. Birkaç polisin veya politikacının tehditleri bizi durduramaz. Bunu artık yapmak zorunda kalmadığımız zaman bu bizim için zafer olacak. Bu sorun ortadan kalktığında, normal hayatıma ve normal işime döneceğim." ifadelerini kullandı.

1'i Sudanlı 4'ü Eritreli 5 çocuk mülteciyi evinde saklamakla suçlanan Herrou, mahkemede bu tavrını savundu ve yetkilileri 'sorumluluklarıyla yüzleşmeye' çağırdı.

'İSYANCI VADİSİ'

Herrou'nun da yaşadığı Roya Vadisi, mültecilere yardım olaylarıyla sık sık gündeme geliyor. Fransız basını tarafından 'İsyancı Vadisi' olarak da anılan vadide daha önce de mültecilere yardım ettikleri için yargılanan vatandaşlar olmuştu. Vadi sakinleri kaçak göçmenlere ev ve yemek sağlamakla suçlanmıştı.

İtalya sınırında bulunan vadi, özellikle Afrika'dan gelen ve Kuzey Avrupa ile Britanya'ya ulaşmaya çabalayan mültecilerin önemli rotalarından biri olarak gösteriliyor.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 11 Şubat 2017 Cumartesi 11:09
    insanoğlunun fransa ile mücadelesi
  • Misafir 11 Şubat 2017 Cumartesi 10:57
    Orada da insanlar varmış demek ki !
Kalan karakter : 2000