29 MART 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Irak Maliye Bakanlığı, terör örgütü DEAŞ'tan geri alınan bölgelerin yeniden imarı için Almanya ile 500 milyon euro tutarında kredi sözleşmesi imzaladıklarını duyurdu.

Irak Maliye Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Abdurrezak el-Isavi, başkent Bağdat'ta düzenlediği basın toplantısında, "(DEAŞ'tan) Kurtarılan bölgelerin yeniden imarı ve sığınmacıları destek için Almanya ile 500 milyon euroluk kredi sözleşmesi imzaladık." dedi.

Almanya'dan alınan kredinin faiz oranları ve ödeme şekli hakkında detaylı bilgi vermeyen Isavi, Irak'a Dünya Bankası, Japonya ve Almanya tarafından verilen borçların, ülkenin yeniden inşasına destek niteliği taşıdığını vurguladı.

Uluslararası Para Fonu, Mayıs 2016 tarihinde yüzde 1,5 faiz oranıyla Irak'a 5,3 milyar dolar kredi verme kararı almıştı. Irak hükümeti de söz konusu kredinin 634 milyon dolarlık ilk taksit ödemesini Haziran 2016'da yapmıştı.

Avrupa Birliği de geçen aralık ayında terör örgütü DEAŞ'ın elinden kurtarılan bölgelere sivillerin dönmesi için Irak hükümetine yaklaşık 86 milyon euroluk bir bağışta bulunmuştu.

Irak hükümeti, Eylül 2016'da yaptığı açıklamada, DEAŞ'tan geri alınan bölgelerin yeniden inşası için en az 14 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaçları olduğunu duyurmuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300