ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nda (NAFTA) Kanada'ya yönelik değişikliklerin Meksika'ya kıyasla daha az olacağının sinyalini verdi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Trump, iki ülkenin uluslararası ticaret konusunda güçlerini birleştirmekten yarar sağlayacağını belirterek, "İstihdam ve ticareti Kuzey Amerika'da tutmak, hem ABD hem Kanada için daha iyi olacak. İstihdam olanaklarını ve zenginliğimizi kıtamızda tutmak konusunda birlikte çalışmalıyız ve çalışacağız" ifadelerini kullandı.

"KANADALILAR ENDİŞE DUYUYOR"

Kanada Başbakanı Trudeau ise Kanadalıların Trump'ın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) yeniden müzakere etmeye yönelik planlarından endişe duyduğunu dile getirerek, "Bu birçok Kanadalı için gerçek bir endişe çünkü ekonomimizin ABD ile bağlarımıza ve ilişkilerimize bağlı olduğunu biliyorlar" diye konuştu.

Trudeau, sözlerini şöyle sürdürdü:

"35 Amerikan eyaletinin en büyük ihracat pazarı Kanada. Ekonomilerimiz her gün yaklaşık 2 milyar dolara ulaşan çift taraflı ticaretten büyük fayda sağlıyor. Her iki tarafta milyonlarca kişilik istihdam, bu önemli ortaklığa bağlı. Güçlü ekonomik bağlarımızı korumak müşterek başarımız için çok önemli."

Trump, Trudeau'nun bu değerlendirmelerine yüzde yüz katıldığını ifade ederken, NAFTA'ya yönelik değişikliklerin her ülkenin yararına olacağını kaydetti.

"Ufak tefek değişiklikler yapacağız ve bunlar kesinlikle her iki ülkenin yararına olacak. Kanada'yla ilgili mesele, güney sınırımızdakinden çok daha hafif" diye konuşan Trump, böylece NAFTA'ya yönelik müzakerelerde Kanada'ya yönelik değişikliklerin Meksika'ya kıyasla daha az olacağına işaret etti.

"YANLIŞ İNSANLARI İÇERİ ALAMAM"

ABD Başkanı Donald Trump, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına ABD'ye giriş yasağı getirmesine ilişkin çıkardığı kararnamesini savunarak, "Kocaman, açık güzel bir kapı olsun istiyorum, ama yanlış insanları içeri alamam." dedi.

Trump ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Beyaz Saray'da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Donald Trump, bir soru üzerine, 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD'ye alınmamasına ilişkin çıkardığı kararnameyi savunarak, "Kocaman, açık güzel bir kapı olsun istiyorum, ama yanlış insaları içeri alamam." ifadesini kullandı.

Dünyanın bir çok farklı ülkesinde terör saldırılarının düzenlendiğine dikkati çeken Trump, "Bu ülkelerde yaşanan problemlerin kendi ülkemizde de yaşanmasını istemeyiz." diye konuştu.

"KANADA HALKININ BENDEN İSTEYECEĞİ SON ŞEY..."

Trudeau'dan da Trump'ın sözlerini değerlendirmesi istendi.

ABD'ye bu konuyu konuşmak üzere gelmediğini belirten Justin Trudeau, "Kanada halkının benden isteyeceği en son şey, başka bir ülkeye gidip onlara ülkeyi nasıl yöneteceğini anlatmam olur." değerlendirmesinde bulundu.

ABD ve Kanada'nın farklı bir çok konuda olduğu gibi güvenlik konusunda da ortak bir çok çalışmasının olduğuna dikkati çeken Kanada Başbakanı Trudeau, "Fakat bazı durumlarda farklı tepkilerimiz olabilir. Buna iki taraf da saygı duyar." ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump, Suriye, Irak, İran, Yemen, Libya, Sudan ve Somali vatandaşlarının 3 ay ülkeye alınmamasını öngören "ABD'ye Giren Yabancı Teröristlerden Ulusu Koruma" başlıklı bir kararname yayımlamıştı. Washington eyaleti Federal Yargıcı James Robart da kararnamenin uygulamasının ülke genelinde durdurulmasına karar vermişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 4 Şubat'ta yargıcın kararına binaen yasaklı ülke vatandaşlarına vize vermeye devam edeceğini ve mevcut vizeleri iptal etmeyeceğini duyurmuştu. Bunun ardından ise ABD İç Güvenlik Bakanlığı kararnamenin yürütmesini durdurduğunu açıklamıştı.

KANADA-ABD KADIN GİRİŞİMCİLERİN YÜKSELİŞİ KONSEYİ

ABD Başkanı Donald Trump, ayrıca görüşmelerine iki ülkeden iş kadınlarının katıldığını belirterek, "Kadınlar ve kadın girişimcilerin karşılaştığı sermaye girişimi, piyasa erişimi ve ağ erişimi gibi engelleri çözmeliyiz" dedi.

Trudeau da kadınlara eşit fırsatlar sağlanmasının rekabet açısından da büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Bu nedenle, Başkan Trump ve ben Kanada-ABD Kadın Girişimcilerin Yükselişi Konseyi'ni kurma konusunda anlaştık." ifadelerini kullandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000