ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İngiltere'nin başkenti Londra'nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınında bir şoför, teravih çıkışı aracını kaldırımdaki Müslüman yayaların üzerine sürdü. Londra polisinden yapılan açıklamada, polis ekipleri ve acil servis görevlilerinin cami yakınında gerçekleşen olayla ilgilendiği kaydedildi. Açıklamada, yerel saatle 00.20'de (TSİ 02.20) bir aracın kaldırımdaki yayalara çarptığı yönünde polise ihbar geldiği bildirildi.

Londra polisi 1 kişinin hayatını kaybettiği 10 kişibnin yaralandığı olayın terör saldırısı olarak değerlendirildiğini duyurdu. Polisten yapılan açıklamada yaralılardan 2'sinin durumunun kritik olduğu belirtildi.

SÜRÜCÜNÜN SORGUSUNA BAŞLANACAK

Londra polisi, 48 yaşındaki sürücünün ise, önlem amacıyla hastaneye götürüldüğünü ve taburcu edilmesini takiben sorgusuna başlanacağını duyurdu. Yetkililer ayrıca olayın terörle mücadele birimi tarafından incelendiğini ve şüphelinin akli sağlık durumunun da teste tabi tutulacağını aktardı.

1 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 10 KİŞİ YARALANDI

Londra polisi, saldırıda bir erkeğin olay yerinde hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı. Olayda yaralanan 8 kişinin bölgedeki 3 ayrı hastaneye kaldırıldığını belirten polis, hafif yaralı 2 kişinin tedavisinin ise olay yerinde tamamlandığını aktardı. Yetkililer, yaralıların durumunun bıçaklı saldırı kaynaklı olmadığını bildirdi.

Polis, olayın detaylarına ilişkin bilgi vermezken, sosyal medya platformlarından yapılan paylaşımlarda ise beyaz bir erkeğin aracını yayaların üzerine kasıtlı olarak sürdüğü belirtiliyor.Görgü tanıkları, sürücünün teravih çıkışını hedef aldığını öne sürerken, polis bu iddiayı ya da olayın terör bağlantılı olup olmadığını henüz doğrulamıyor.

Sky News'a konuşan görgü tanığı Cynthia Vanzella, "Seven Sisters Yolu'nun yarısında birçok insan bağıyordu. Kötü bir şey olduğunu düşündüm. Yerde hareket etmeyen iki insan gördüm. izlemesi çok zordu." dedi. Bazı görgü tanıkları ise sürücünün aracı bilerek yayaların üzerine sürdüğünü iddia etti. 

FİNSBURY PARK CAMİSİ İMAMI KOZBA: "TERÖR SALDIRISI OLARAK TANIMLAMALIYIZ."

Saldırıyla ilgili konuşan Finsbury Park Camisi İmamı Muhammed Kozba, olayda yaralıların yanı sıra yaşamını yitirenlerin de olduğunu iddia etti. Kozba, şu aşamada ölü ve yaralı sayısına ilişkin herhangi bir rakam veremeyeceğini dile getirerek, "Bu geceki teravihe de katılım önceki geceler gibi çok yoğundu. Camimize yüzlerce kişi geliyor her akşam. Bu olayı 'terör saldırısı' olarak tanımlamalıyız." dedi.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han da, 1 kişinin hayatını kaybettiği olayı 'korkunç terör saldırısı' olarak tanımladı.

"SALDIRI KASITLI, SALDIRGAN TÜM MÜSLÜMANLARI ÖLDÜRECEĞİM DİYE BAĞIRDI"

Kozba ayrıca olayda "kasıtlı olarak" hedef alınan kişilerin "teravihten çıkan cemaat" olduğu vurguladı. Olaya tanıklık eden Abdülraman Aidroos da, beyaz bir erkeğin, "Müslümanları öldüreceğim" diye bağırarak aracını yayaların üzerine sürdüğünü dile getirirken, sürücünün bölgedeki kişiler tarafından yakalanıp polise teslim edildiğini belirtti.

İNGİLTERE BAŞBAKANI MAY: BU, KORKUNÇ BİR OLAY

İngiltere Başbakanı Theresa May, saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bu, korkunç bir olay. Tüm düşüncelerim olayın yaralıları, onların sevenleri ve olay yerindeki acil hizmet görevlilerinde." ifadelerini kullandı.

BENZER OLAYLAR YAŞANMIŞTI

Londra'da bu ay başında ve Mart ayında benzer olaylar yaşanmıştı. Kullandıkları minibüsle 3 Haziran gecesi Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra da yakındaki Borough Pazarı'nda araçtan inerek çevredekileri bıçaklayan 3 kişi, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Olayda, saldırganların yanı sıra 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Mart ayında da "Adrian Russell Ajao" isimli saldırgan, kiralık aracını, Westminster Köprüsü'nde saatte 120 kilometre hızla insanların üzerine sürmüş, araç, İngiltere Parlamentosunun demir parmaklıklarına çarparak durmuştu.

Aracından çıkarak parlamentonun girişindeki bir polisi bıçaklayan saldırgan, olay yerinde vurularak öldürülmüştü. Bu saldırıda da 6 kişi hayatını kaybetmişti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 19 Haziran 2017 Pazartesi 12:01
    bu olay hıristiyan ni terör
  • Misafir 19 Haziran 2017 Pazartesi 11:41
    Adam nicin hristiyan terrorist olsun ki? Hristiyanlik adina katliama cagiran hicbir grup yok ki? Siz hep din odakli dusundugunuz icin durumu anlayamiyorsunuz. Adam, muslumanlarin tanrisini yada ibadetini yada bilmemnesini begenmedigi icin saldirmadi. Adam neredeyse her hafta Bir Islamic terrorist saldirisina magruz kalan Bir ulkede, 1997den beri terrorist yetistiren Finsbury Park camisine saldirdi. Turkiye deki sagcilar sokaktaki marjinal tipleri dovunce sevinirsiniz. Mesela escinseller,kurtler, feministler vesaire. "Burasi Turkiye, Adam ol" Dersiniz. Iste hah, olaya gelelim. Biri cikip muslumanlara "Burasi bati, Adam olun" dedi. Bu kadar basit. Olacagi buydu, adamlar cubbeyle ve tuvalet terligiyle geziyor, youtube Dan cihat cagrisi yapiyorlar, daha ne olacagi?
  • Misafir 19 Haziran 2017 Pazartesi 12:14
    aynısını bi müslüman yapsa olay yerinde öldürülürdü. bi taraf yanlışta diğeri doğru yapıyor gibi konuşarak eline ne geçiyor onu merak ediyorum
Tüm yorumları göster(42)
Kalan karakter : 2000