ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İç savaşın altıncı yılını geride bıraktığı Suriye'de dengeler bir kez daha değişiyor, savaş farklı bir forma evriliyor.

Özellikle son iki günde yaşananlar ABD ve Rusya'yı çok ciddi bir biçimde karşı karşıya getirirken, Rusya'nın koalisyon uçaklarını hedef alabileceğini açıklaması süper güçler arasında yaşanan gerilimin askeri bir forma ulaşabileceğini gösteriyor.

ABD, Rakka yakınlarında savaşan SDG'yi tehdit eden rejime ait bir savaş uçağını düşürerek SDG'yi koruma konusundaki ciddiyetini gösterdi. Beyaz Saray sözcüsü konuyu 'öz savunma' olarak değerlendirirken, Rusya ile iletişim kanallarını açık tutmaya çalışacaklarını söyledi.

Rusya cephesi ise ABD destekli güçler ve koalisyon uçakları için çizgiyi 'Fırat'ın batısı' olarak çekti ve ABD ile olası hava kazalarını önlemek için kurulan iletişim hattını kapattığını duyurdu. Rusya'nın bu hamlesinin ilk somut sonucu DEAŞ karşıtı koalisyonda bulunan Avustralya'nın Suriye'deki uçaklarını geri çekmesi oldu. ABD-Rusya restleşmesinin koalisyonda yeni çatlakları da beraberinde getirebileceği belirtiliyor.

PYD VE REJİM KARŞI KARŞIYA

Esed rejimine ait uçağın Rakka yakınlarında düşürülmesi PYD ile Suriye ordusunu da ciddi bir biçimde karşı karşıya getirdi.

PYD'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri, rejimin Tabka'da düzenlediği saldırıları hatırlatarak, her türlü saldırıya karşılık verileceğini duyurdu. SDG ayrıca rejimin Rakka'nın güneybatısındaki güçlere geniş çaplı operasyonlar düzenlediğini belirtti.

Esed rejiminin ise, uçaktan sağ kurtulduğu düşünülen pilotu almak için SDG ile masaya oturmaya hazırlandığı belirtiliyor.

İRAN DA DENKLEMDE

Suriye'de Rusya ve ABD, Esed rejimi ve PYD/PKK eliyle karşı karşıya gelirken, Rakka operasyonundan sonra gözlerin çevrilmesinin beklendiği ülkenin doğusunda da İran etkisi hissediliyor.

Ülkenin doğusunda Şii milislerle etkisini hissettiren Tahran yönetimi, dün ilk kez balistik füzelerle Deyr ez Zor'daki DEAŞ unsurlarını vurdu. Yapılan açıklamada, füze saldırısının Tahran'da parlamenton binasına ve Humeyni'nin türbesine düzenlenen saldırılara misilleme olarak gerçekleştirildiği belirtildi ve 2 DEAŞ liderinin öldürüldüğü ifade edildi.

Irak'ta yürütülen Musul operasyonunda Suriye sınırına kadar bir koridor oluşturan İran, Suriye'nin de doğusunda etkili olarak savaşın kaderini belirleyecek aktörlerden biri olmaya çalışıyor. ABD güçleri ise başta stratejik Tanif bölgesi olmak üzere Şii milislere hava saldırıları düzenliyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 19:47
    Suriye bölünemez ve Suriyelilere aittir.. O topraklar üzerindeki herkesin defolup ülkesine geri gitmesi gerekir!!!!
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 17:25
    Bu Muslumanlar ne zaman beyni ile dusunmeye baslayacak acaba Oku ile baslayan bir dine sahip olup anca bu kadar cahil olabilirdi insan oğlu
  • Misafir 20 Haziran 2017 Salı 16:43
    yani adam haklı
Tüm yorumları göster(35)
Kalan karakter : 2000