ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Suudi Arabistan'ın başını çektiği dört Arap ülkesi, Katar yönetiminin terörle mücadelede iyi niyet göstermesi halinde diyaloğa hazır olduklarını duyurdu.

Reuters'in haberine göre Bahreyn Dışişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamada, Katar'ı boykot eden 4 Arap ülkesinin, bazı şartları kabul etmesi halinde Doha ile diyaloğa hazır olduğunu söyledi.

Şeyh Halid bin Ahmed el Halife, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısırlı mevkidaşlarıyla görüşmesinin ardından basın toplantısı yaparak açıklama yaptı. 

El Halife, "Dört ülke, terörü ve aşırıcılığı desteklemeyi bırakacağına dair samimi isteğini ve diğer ülkelerin dışişlerine karışmayacağını açıklaması şartıyla ve 13 talebe cevap vermesi durumunda Katar'la diyaloğa hazır" dedi. 

Katar'a abluka uygulayan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn'in Dışişleri Bakanları, Katar ile ilişkilerde atılacak adımları görüşmek üzere ikinci toplantısını Bahreyn'de gerçekleştirdi.

Başkent Manama'daki toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Bahreyn Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed Al Halife tarafından okunan ortak bildiride, "Dört ülke, teröre desteğini ve finansmanını, nefret ve kışkırtıcı söylemini, diğer ülkelerin iç işlerine müdahalesini durduracağına ve bölgeyle dünyanın barışı ve istikrarını teminat altına alan 13 adil maddeyi yerine getireceğine dair samimi ve yapıcı şekilde beyanda bulunması şartıyla Katar ile diyaloğu başlatmaya hazır." denildi.

Toplantıda, Katar krizi ile ilgili son gelişmelerle bu alanda yapılan bölgesel ve uluslararası temasların masaya yatırıldığı, bu temasların bölge güvenliği, istikrarı ve terör ile mücadele için arttırılarak devam edileceği kaydedildi.

Terör ile mücadelede uluslararası kamuoyunun üzerinde ittifak ettiği ve Kahire'de 5 Temmuz tarihinde yapılan toplantıda da zikredilen, terör ve aşırıcılık ile mücadele, terör finansmanının engellenmesi ile diğer ülkelerin iç işlerine müdahale edilmemesi, Riyad'da 2013 ve 2014 yıllarında yapılan fakat Katar'ın uygulamadığı terör ile mücadele ile ilgili anlaşmalara uyulmasının önemine vurgu yapıldı.

Katar'a yöneltilen şartların kabul edilerek uygulanmasının başta bölge güvenliği ve uluslararası güvenlik için çok önemli olduğu ifade edilen bildiride, bu süreçte 4 ülkenin Katar'a uyguladıkları yaptırımların uluslararası yasalara uygun ve ülkelerin kendi güvenliklerini sağlaması için elzem adımlar olduğu ifade edildi.

Bildiride ayrıca, krizin çözümü için Kuveyt Emiri'ne gerçekleştirdiği girişimler nedeniyle teşekkür edildi.

Suudi Arabistan yönetiminin Katar vatandaşlarının hac ibadetlerini gerçekleştirmesi için çaba gösterdiğine değinilen açıklamada, Katar yönetiminin bunu krizin bir parçası olarak kullanmaya çalıştığı savunularak, söz konusu girişimin kınandığı belirtildi.

Katar ve bazı Arap ülkeleri arasındaki kriz, 5 Haziran'da Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleriyle başlamıştı. Katar'a abluka uygulayan 4 ülke, ilişkilerin düzeltilmesi için Doha yönetimine 13 maddelik bir talep listesi sunmuş, Katar ise uluslararası hukuka aykırı hiçbir talebin kabul edilmeyeceğini açıklamıştı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 30 Temmuz 2017 Pazar 20:20
    katar da para gani arkasında Türkiye İran vs. olduktan sonra katara ambargo ancak kendi ekonomine zarardır.Türkiye ve iran bu pazara dahil oldu.Katara ürün sevkiyatlarını bu ülkeler yapıyor ve arapların parası Türkiye ve irana akıyor.Katar Türkiyenin iliğini unutmaz.Yıllar öncesinde de Türkiyeyi maddi olarak destekleyen bir ülke
  • Misafir 30 Temmuz 2017 Pazar 20:16
    geri vites nerede burda? maddeleri kabul edin ve teröre destek verdiğinizi itiraf edin konuşalım demişler.
  • Misafir 30 Temmuz 2017 Pazar 18:17
    katar tek basina kafa tutuyor helal olsun
Tüm yorumları göster(21)
Kalan karakter : 2000