ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İngiltere'de Mali Çalışmalar Enstitüsü (IFS) tarafından yapılan çalışmada düşük gelirli erkeklerin düşük gelirli kadınlarla
evlendikleri de belirtildi. Çalışmaya göre bu, sosyal hareketliliği azaltan ve yoksulluğu bir kuşaktan diğerine aktaran bir olgu.

Sosyal hareketlilik, toplumda bireylerin, kültür unsurlarının, tabakalaşmada ya da sosyal mekânda yer değiştirmesi anlamına geliyor. Bu bulgular, 1970'te doğan ve yaşamları boyunca gözlemlenen insanlar üzerindeki uzun vadeli araştırmaya dayanıyor.

Araştırmada 42 yaşındaki erkeklerin üçte birinden fazlasının 2012 yılında bir eşi olmadığı ortaya çıktı. Daha yüksek gelirli erkeklerde ise bu oran 7'de bir. Ayrıca, yoksul sınıftaki erkeklerin evlenme oranları düşükken, boşanma oranları yüksek. Çiftlerin incelendiği araştırmada varlıklı ailelerde eşler, yoksul erkeklerin eşlerinden yüzde 70 daha fazla kazanıyor.

IFS'te ekonomist Chris Belfield "Yüksek kazançlarının yanı sıra varlıklı ailelerin erkeklerinin iş sahibi olması, eş bulması ve eşlerinin yoksul kesimlerdeki eşlerden daha fazla kazanması olasılığı yüksek. Ve tüm bu eşitsizlikler zaman içinde daha da artıyor" dedi.

IFS, zengin ailesi olanların daha yüksek kazançlar elde ettiğine de dikkat çekiyor. 2012 yılındaki verilere göre, ailesi en zengin kesimden gelen 42 yaşındaki erkekler yoksul ailelerden ortalama yüzde 88 daha fazla kazanıyor. Bu rakam 2000 yılında yüzde 47 idi.

IFS Direktörü Paul Johnson, "Kendinize benzeyen biriyle evlenmeniz daha büyük olasılık. Bu da sosyal hareketliliğin azaldığı anlamına geliyor" dedi.

İngiltere Hazine Bakanlığı ise gelir eşitsizliğini azaltmak için çalıştıklarını açıkladı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 6 saat önce
    Yes
Kalan karakter : 2000