ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

GÜRCİSTAN ile Rusya arasında gerginleşen ilişkiler iyice alevlendi. Gürcü tarafı Cuma günü ülkenin hava sahasını ihlal eden birkaç Rus savaş uçağından birinin Abhazya’ya yakın Kodori vadisi bölgesinde Gürcü uçaksavar bataryalarının açtığı ateş sonucu düşürüldüğünü iddia etti. Gürcistan iddiasını, daha önce yaşanan füze olayına benzeterek provokasyon olarak niteleyen Rusya Savunma Bakanlığı ise "Kafkaslar bölgesinde konuşlanan uçaklarımız son günlerde bölgede uçuş gerçekleştirmedi. Gürcistan, tıpkı füze olayındaki gibi hayali bir Rus savaş uçağı avlamış olsa gerek" dedi.

Kodori vadisinde Gürcistan hava sahasını ihlal eden Rus uçağın düşürüldüğünü savunmaya devam eden Tiflis, bölgeye kalıntıların bulunması için özel askeri ekibin gönderildiğini duyurdu. Gürcü Rustavi-2 televizyon kanalı ise görgü tanıklarını ekrana getirerek uçağın gerçekten düşürüldüğünü savundu. Rusya’nın sistematik olarak Gürcistan hava sahasını ihlal ettiğini savunan Tiflis, şikayetlerini BM gündemine kadar getirmişti.

ABHAZYA DA DOĞRULADI

Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan eden ve Rusya ile sıcak ilişkileri olan Abhazya’nın da olayı doğrulaması dikkat çekti. Abhaz Genelkurmay Başkanı Anatoli Zaitsev, bölgede bir uçağın düştüğünü doğrulayarak, "Muhtemelen bir bombardıman uçağı veya casus uçaktı. Hasar alıp dağlık alana düştü, fakat nedenini bilmiyoruz" dedi. Abhazya lideri Sergey Bağapş ise, "Yukarı Kodori bizim toprağımız ve dolayısıyla burası Gürcistan’ı ilgilendirmez" diye konuştu. Bölgede, Abhaz silahlı kuvvetlerinin de eğitim tatbikatları yaptığı bildiriliyor. Gürcistan İçişlerine Bakanlığına bağlı birlikler geçen yaz düzenlenen operasyonla bölgeyi denetim altına almıştı. 

Hürriyet / Nerdun HACIOĞLU


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000