ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından sonra BM Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağıran Davutoğlu'nun girişimleri yanıt buldu. BM Güvenlik Konseyi, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırmasıyla ilgili olarak bugün saat 20'de toplanma kararı aldı.

TOPLANTI SAATİ BELLİ OLDU

BM Güvenlik Konseyinin İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısıyla ilgili olarak bugün yapacağı toplantının saati belli oldu. Diplomatlar, toplantının yerel saatle 13.00'te (TSİ 20.00) başlayacağını bildirdi, ancak başka bilgi vermedi.

Türkiye, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısından sonra BM Güvenlik Konseyini olağanüstü toplantıya çağırmıştı. Diplomatik kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Brezilya'dan ABD'ye geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington temaslarını iptal ederek, BM Güvenlik Konseyi toplantısı için New York'a geçme kararı almıştı.

Davutoğlu'nun ayrıca çağrısı yapılan Güvenlik Konseyi'nde de bilgilendirici toplantılarda yer alması ve İsrail'e karşı uluslararası tavrın geliştirilmesi için yerinde girişimlerde bulunması bekleniyor.

"İSRAİL ÖZÜR DİLEMELİ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail askerlerinin uluslararası sularda yardım konvoyuna bu şekilde müdahale etmesinin korsanlık olduğunu söyledi.

Davutoğlu, ABD'ye giderken yakıt ikmali için bulunduğu adada TRT'ye yaptığı açıklamada, İsrail'in bu hareketinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve her türlü temel insani ilkelere aykırı ve bu konuda İsrail'in hem Türk milletinden hem uluslararası toplumdan özür dilemek zorunda olduğunu belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'ye dönmekte olduğunu, kendisinin de New York'a hareket etmek üzere olduğunu söyleyen Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdıklarını kaydetti. Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyinin bu toplantısına kendisinin de katılacağını söyleyerek, "Elçimizi de bugün itibarıyla geri çekiyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazze'ye yardım götüren gemilere İsrail'in saldırısıyla ilgili olarak, "Uluslararası hukuk açısından hiçbir meşruiyeti yoktur. Hiçbir ülkenin bunu yapmaya hakkı yoktur. Hiçbir ülke de uluslararası hukuk karşısında bu hukukun üstünde değildir" diye konuştu.

Davutoğlu, ABD'ye giderken yakıt ikmali için bulunduğu adada TRT'ye yaptığı açıklamada, İsrail'in saldırısının ardından yaralanan veya gemide bulunan Türk vatandaşlarının hiçbir şarta bağlı olmaksızın Türkiye'ye bir an önce geri dönmesi gerektiğini belirterek, "Şehitlerimiz için gerekli her türlü hukuki süreci takip edeceğiz. Bunların kesin olarak hiçbir ön şart olmaksızın yapılmasını istiyoruz" dedi.

"Türkiye Cumhuriyeti devleti ve hükümeti tüm imkanlarıyla bu konunun üstüne gidecektir" şeklinde konuşan Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile tüm gece boyunca sürekli temas halinde olduklarını, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç başkanlığında Ankara'da bir kriz masası kurulduğunu söyledi. Davutoğlu, "Biz gereken her türlü adımı atacağız. Hiçbir ülkenin bu konuda bir ayrıcalığı olamaz. Vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Haklarını sonuna kadar takip etmeye devam edeceğiz ve buna da gücümüz yeter" diye konuştu.

Gemide yaralanan ve ölenlerin sayısıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Davutoğlu, şu anda ellerinde bazı bilgiler bulunduğunu, ancak bu bilgilerin teyit edilmediği için paylaşılmasının doğru olmayacağını ifade etti.

Gelen bilgilere göre 20 civarında yaralı ve 10 civarında ölü olduğunu kaydeden Davutoğlu, ancak kesin bilgilere ulaşmak için Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisine gerekli talimatların verildiğini aktardı.

"Her ne surette olursa olsun, 1 yaralımız bile olsa bu bir korsanlık faaliyetidir" diyen Davutoğlu, İsrail'in bu tutumunun tüm insanlık vicdanını tahrip eden bir nitelik kazandığını belirterek, şunları söyledi:

"Ümit ederiz ki bundan gerekli dersleri kendileri çıkarırlar. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki, hiçbir ülke uluslararası hukukun üstünde değildir. Hiçbir ülkenin her hangi başka bir ülkenin vatandaşlarına böyle bir korsanlık faaliyetinde bulunmasını kimse maruz gösteremez. Ayrıca Gazze'ye yönelik ablukayı da mazur gösteremez. Gazze'ye yönelik abluka da kanun dışıdır, uluslararası açıdan meşru değildir."

"BU KONUDA KAYITSIZ KALMAMIZ SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Gazze'ye yardım konvoyuna yaptığı saldırıya ilişkin olarak, Türkiye'nin bu konuya kayıtsız kalmasının söz konusu olamayacağını söyledi.

Davutoğlu konuşmasında, BM'de konuya ilişkin toplantıya katılmak ve yönetmek üzere New York'a gideceklerini belirterek, BM Genel Sekreteri başta olmak üzere, diğer yetkililerle bu konuyu doğrudan görüşeceklerini ve tepkilerini ileteceklerini kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı olarak gemilerde yolcusu bulunan 32 ülkenin temsilcileri ile temas halinde olduklarını söyleyen Davutoğlu, bu ülkelerin dışişleri bakanları ile de kendisinin görüşmekte olduğunu kaydetti.

Bunun 32 ülkeden temsilcinin olduğu uluslararası toplum faaliyetine dönük bir tavır olduğunu belirten Davutoğlu, konuyu diğer uluslararası platformlarda da gündeme getireceklerini bildirdi ve "Bu konuda kayıtsız kalmamız söz konusu olamaz" dedi.

Türkiye'nin İsrail'deki büyükelçisini bugün itibariyle geri çekeceğini belirten Davutoğlu, ancak oradaki Türk vatandaşlarının işlerini takip etmek, yaralıları almak ve şehitlerin durumlarını doğrudan öğrenmek için memurların bir müddet daha çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(12)
Kalan karakter : 2000