ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Rasmussen, "yaşanan olaylarla ilgili yeni gerçeklerin ortaya çıkmasını beklediklerini" ifade etti.

NATO sözcüsü James Appathurai de yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'ye yardım taşıyan gemilere saldırısından sonra Türkiye'nin talebi üzerine, acil olarak yarın NATO'nun daimi temsilciler düzeyinde özel bir toplantı yapacağını belirtti.

Öte yandan Brüksel'de olağanüstü toplanan AB büyükelçileri, şiddet kullanımını kınadılar.

Büyükelçilerin üzerinde uzlaştığı AB açıklamasında, "Gazze'ye giden filoya uluslararası sularda düzenlenen İsrail askeri operasyonunda can kayıplarından derin endişe duyulduğu" belirtilerek, kurbanların ailelerine başsağlığı dilendi.

Açıklamada, "AB, gemidekiler arasında çok sayıda kurban bırakan şiddet kullanımını kınar, olaylara ve çevresindeki şartlara derhal, tam ve tarafsız soruşturma talep eder" denildi.

Gazze'deki insanlık dramının büyük endişe kaynağı olduğu belirtilen açıklamada, AB'nin ambargo politikasının devamını kabul edemeyeceği vurgulanarak kalıcı bir çözüme acilen ulaşılması gereğinin altı çizildi.

AB İsrail'e, Gazze'ye ve Gazze'den insani yardım, ticari mal ve insanların geçişlerini "derhal, kesintisiz ve koşulsuz başlatması" çağrısı yaptı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000