ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Rasmussen, olağanüstü toplantıda, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yönelik askeri operasyonuyla ilgili olarak NATO üyeleri arasında "yoğun görüş alışverişi olduğunu" belirtti.

"Güç kullanımı sırasında meydana gelen can kayıpları ve yaralanmalar nedeniyle duyduğu derin üzüntüyü" dile getiren Rasmussen, "Tüm kurbanların ailelerine samimi taziyelerimi iletir ve bu trajediye yol açan eylemleri kınarım" dedi.

BM ve AB'nin olaylarla ilgili derhal, tarafsız, güvenilir ve şeffaf soruşturma çağrısına katılan NATO, İsrail tarafından gözaltına alınan sivillerin ve el konulan gemilerin derhal serbest bırakılmasını istedi.

LİEBERMAN: NEDEN SADECE İSRAİL SUÇLANIYOR?

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Gazze'ye yardım götüren gemilere yapılan saldırı ve BM Güvenlik Konseyinin aldığı kararla ilgili olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'la telefonla görüştü ve uluslararası toplumu şikayet etti.

Lieberman, ''iki yüzlü'' ve ''çifte standartlı'' olarak nitelendirdiği uluslararası kamuoyunun sadece İsrail'e yüklendiğini öne sürdü.

İsrail Dışişleri Bakanlığından verilen bilgiye göre, Lieberman, Ban ile telefon görüşmesinde, Tayland'da, Afganistan'da, Pakistan, Irak ve Hindistan'da, son bir ay içinde 500'den fazla kişinin öldüğünü belirterek, uluslararası toplumun buralarda meydana gelen ölümler karşısında sessiz ve pasif kaldığını, genellikle olayları görmezden geldiğini ileri sürdü. Lieberman, uluslararası toplumun sadece İsrail'i, ''hem de savunma eyleminden dolayı kınadığını'' savundu. Olayla ilgili olarak Lieberman, ''İsrail askerlerinin kendini savunmaları hakkı bulunduğunu'' öne sürdü.
Lieberman, ''bir grup eşkıya çetesi ve terör destekçisi'' olarak nitelediği kişilerin, bıçaklarla demirlerle sopalarla çatışmaya hazırlandığını savundu.

Filodakilerin öncelikli niyetinin İsrail'in egemenlik haklarını kırmak ve provokasyon yaratmak olduğunu iddia eden Lieberman, ''Bu yardımların düzenli bir şekilde (Gazze'ye) transferi için Türk hükümetine yapılan tüm tekliflerin de filo organizatörleri tarafından geri çevrildiğini'', aynı şekilde Gilad Şalit'in uluslararası Kızılhaç tarafından ziyaret edilmesine ilişkin teklifin de reddedildiğini belirtti.

Lieberman, ''BM Güvenlik Konseyinin kararının da bu çerçevede kabul edilemez olduğunu'' kaydederek, bunun Orta Doğu'da barış ve istikrarın geliştirilmesine yönelik herhangi bir katkı sağlamayacağını öne sürdü.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000