ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

20 milyon nüfusu ile dünyanın en büyük şehirlerinden biri olan Mexico City sakinlerini bu kötü alışkanlıklardan vazgeçirmek için kolları sıvadılar.

Kötü alışkanlıklar arasında yerlere çöp atmak, otomobillerde emniyet kemeri kullanmamak, içkili halde direksiyona geçmek ve köpek sahiplerinin sokaklardan köpeklerinin pisliğini toplamaması gibi durumlar sayılıyor.

Kent belediyesi bu kampanyaya girişmeden önce Mexico City'de yaşayanların en çok neyin değişmesini istediğini öğrenmek için bir anket yaptırdı.

Bunun ardından, daha güzel ve yaşanılır bir şehir olmak için tavır değişikliği gerektiren 10 konu belirlediler.

Kamu araçlarında kadınlara sarkıntılık etmemek ve sakatlara ayrılmış tren ya da otobüs koltuklarına oturmamak da değişmesi istenen kötü alışkanlıklar arasında sayılıyor.

10 kötü alışkanlığın hepsini bir anda değiştirmek zor olacağından, her ay tek bir konunun üzerine gidilecek.

Çocuklara, gençlere ve yaşlılara farklı mesajlar verileceğini söyleyen yetkililer, her bir konuda nesilden nesile tutum farkının çok belirgin olduğunu söylüyor.

Muhabirler, Mexico City'ye bir başka Latin Amerika ülkesinin esin kaynağı olduğunu söylüyor.

Kolombiya'da başkent Bogota ve Medellin kentlerinde de benzer bir kampanya yürütülmüştü.

Mexico City'de değiştirilmesi istenen ilk kötü alışkanlık, su israfına önlem almak olacak.

Ne kadar su kullanıldığına bakarak bu konudaki ilerlemeyi saptamak kolay olsa da, trafikte yayalara saygı gösterilmesi gibi diğer konularda kötü alışkanlıkların terkedilip terkedilmediğin ölçmek daha ayrıntılı bir çalışma gerektirecek.

BBC


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000