ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İsrail'i kınayan ve saldırı ile ilgili soruşturma açılmasını isteyen kararını desteklediklerini belirtti. Ancak Gibss, ABD ve İsrail arasında güvenilir bir ilişki bulunduğunu ve bunun saldırı nedeniyle değişmeyeceğini de vurguladı.
Gibbs, günlük basın toplantısında sorular üzerine İsrail'in saldırısı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Robert Gibbs, ''Gazze'deki insani durumdan endişe duyuyoruz. İsrail ve uluslararası ortaklarımız ile mevcut şartların iyileştirilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. BM Güvenlik Konseyi'nin de dediği gibi şartlar savunulacak gibi değil" dedi.
İsrail Başbakanı Netanyahu ile Obama arasında bu Salı günü yapılması planlanan, ancak olaylar sonrası iptal edilen görüşmenin ilerde yapılacağını kaydeden Gibbs, Filistin Lideri Abbas'ın ise gelecek hafta Washington'da olacağını bildirdi.
Gemilere yapılan saldırı yüzünden ABD ile İsrail arasındaki ilişkilerin değişmeyeceği vurgusunu yapan Gibbs, ''Açıkça ifade edeyim. ABD ve İsrail daha önce sayısızca söylediğim gibi güvenilir ilişkiye sahip. Bizim için hep önemli bir müttefik oldular. Onların güvenliğine büyük destek veriyoruz. Ve bu değişmeyecek'' diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(87)
Kalan karakter : 2000