ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Çocuk sahibi olmak isteyen erkekten alınan embriyonik hücrenin laboratuvar koşullarında sperme dönüşümünü sağlayacak tekniğe karşı çıkan çevrelerin bu durumu “insanın kendisini Tanrı’nın yerine koymaya kalkışması” olarak gördüğü belirtiliyor. 

Yöntemi savunanlar ise kanser tedavisi yüzünden kısır kalan erkeklere baba olma şansı tanıyacak bu tekniğin üzerindeki araştırmaları yasaklayan yasanın kaldırılması ve yöntemin mutlaka uygulanması gerektiğini savunuyor.

Hükümetin, bu konudaki araştırmaları yasaklayan yasayı kaldırmayı da öngören İnsan Üremesi ve Kısırlık Tedavisi yasa tasarısını çok yakında Avam Kamarası’na sunması bekleniyor.

Laboratuvar deneylerinde yöntemin farelerde başarıyla uygulandığı, farenin bu yolla 7 yavru dünyaya getirdiği, ancak yavruların doğumun ardından yaşatılamadığı bildirildi.

Uzmanlar, aynı yöntemin insanda başarıyla uygulanabilmesinin 10 yıl alacağına inandıklarını, bu konudaki araştırmaların üzerindeki yasağın kaldırılmasıyla çalışmaların hız kazanacağını ifade etti.

AA

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000