ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Lambrinidis, Gökçeada'da Fener Rum Patriği Bartholomeos'un patrikliği üstlenmesinin 20., din adamı oluşunun 50. yılı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

Askeri helikopterle geldiği Gökçeada Havaalanı'ndan ilçe merkezindeki Panayia Kilisesi'ne geçen Lambrinidis, Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Gökçeada Metropoliti Krilos tarafından karşılandı. Lambrinidis, Bartholomeos'un patrikliği üstlenmesinin 20., din adamı oluşunun 50. yılı dolayısıyla düzenlenen törende yer aldı. Törenin ardından Gökçeada Kaymakamlığı'na giden Lambrinidis, Kaymakam Kamuran Taşbilek'le bir süre görüştü.

Gazetecilere açıklamada bulunan Lambrinidis, Bartholomeos için düzenlenen törene katılmak üzere adaya geldiğini ve burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, ''Gösterilen ilgiye teşekkür ederim'' dedi.

Stavros Lambrinidis, daha sonra Zeytinli köyüne giderek, burada öğle yemeği yedi. Bartholomeos'un dedesine ait evi gezen Lambrinidis, duvarlarda yer alan Bartholomeos ve ailesine ait fotoğraflara baktı. Lambrinidis, daha sonra Bartholomeos'un okuduğu ilkokulun kalıntılarını inceledi.

Zeytinli köyünden Dereköy'e geçen Lambrinidis, Aya Marina Kilisesi ve kullanılmayan eski çamaşırhaneyi gezdi. Tepeköy'e de uğrayan Lambrinidis, köy kahvehanesinde oturdu, köylülerle sohbet etti.

Ziyaretlerinin ardından Gökçeada Havalanı'na gelen Lambrinidis'in ülkesine hareket edeceği belirtildi.

AA

  • Fener Rum Patriği Bartholomeos
  • Gökçeada

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000