ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İngiliz gazetesi Guardian, ABD'den New York Times, İspanya'dan El Pais ve Alman dergisi Der Spiegel, Guardian'ın internet sitesinde yayımlanan ortak açıklamada, Wikileaks'in redakte edilmemiş yazışmaları yayımlamasının, belgelerde adı geçen kişileri tehlikeye atabileceği gerekçesiyle, ''teessüfle karşılandığı'' bildirildi. Fransız gazetesi Le Monde'un da diğer medya kuruluşlarının açıklamasına katılacağı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanlığının yazışmalarını yayımlamasıyla gündemden düşmeyen Wikileaks, İngiliz gazetesi Guardian'ı belgeleri elden geçirmeden ham şekliyle yayımladığı gerekçesiyle suçluyordu.

Wikileaks, ''güvenlik tehdidi oluşturacağı'' gerekçesiyle, belgelerde geçen bazı isimlerin ve bilgilerin üzerlerini karartarak yayına vermişti. Ancak son olarak yayına verilen 250 binden fazla belgede isimler gizlenmedi.

Wikileaks'in, bu yıl içinde kendi kitabında erişim şifresini ifşa etmekle suçladığı Guardian muhabiri David Leigh, ''Kitabımızda çok sonra yayımladığımız şey eskimiş ve zararsızdı. Dosyanın bulunduğu erişim adresini açıklamadık. Her halükarda Julian Assange bu internet sayfasının artık mevcut olmadığını söylemişti'' diye konuştu.

Guardian gazetesinde konuya ilişkin yayımlanan bir haberde de belgelerin ham halinin zaten internette dolaştığı belirtildi.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000