ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) militanının bir diğer ABD'li gazeteci Steven Sotloff'un (31) kafasını kesme görüntüleri yayımlandı. 15 gün önce de örgüt, bir diğer ABD'li gazeteci James Foley'in kafasını kesmiş, Sotloff'un da 'bir sonraki hedef' olacağını duyurmuştu. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi bugün, gazeteci Sotloff'un infaz görüntülerinin gerçek olduğunu doğruladı.

 

ANNESİ, IŞİD LİDERİNE "HALİFE" DİYE SESLENİP, AF DİLEMİŞTİ

Time ve Foreign Policy için çalışan Sotloff, Ağustos 2013'te Suriye'nin kuzeyinde haber yaparken kaçırılmıştı. Sotloff'un annesi Shirley Sotloff, 27 Ağustos'ta IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi'ye video mesajı göndermiş ve oğlunu serbest bırakması için yalvarmıştı.

 

CELLAT AYNI OLABİLİR

Cihatçı grupları takip eden 'The SITE Intelligence'ın internet sitesinde yayımlanan video, her iki gazeteciyi katleden militanın aynı kişi olabileceği yorumlarına neden oldu. Bu iddianın dayanağı ise her iki videodaki militanlarınn bıçağı sol elleriyle tutmaları ve İngiliz aksanıyla konuşmaları. Ayrıca Sotloff'u katleden militan "Geri döndüm (ABD Başkanı Barack) Obama. Senin İslam Devleti'ne karşı küstah dış politikan yüzünden geri döndüm" diyor. IŞİD militanı, diğer ülkeleri de "ABD önderliğindeki şeytani ittifaka" katılmamaları yönünde uyardı.

Foley'i katleden militanlar, ABD'nin Irak'ta IŞİD'e yönelik saldırılarını durdurmaması ellerindeki diğer rehinelerin de öldürüleceğini söylemişlerdi.

 

VİDEODAKİ ÜÇÜNCÜ KİŞİ

Cihatçı grupları takip eden SITE internet sitesi tarafından yayımlanan beş dakikalık videonun sonunda, Sotloff dışında bir başka rehine de görülüyor. Bu kişinin, İngiliz vatandaşı David Cawthorne Haines olduğu anlaşıldı. IŞİD, James Fley'i katlettiğini gösteren videonun sonunda da Sotloff'u göstererek gözdağı vermişti.

 

OBAMA'DAN JET YANIT

ABD Başkanı Barack Obama'dan, IŞİD'in yine bir Amerikalı gazeteciyi daha başını keserek katletmesinin ardından terör örgütüne jet yanıt geldi. Buna göre Obama ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğini korumak için 350 civarında ilave askerin Bağdat'a gönderilmesi talimatını verdi.

Bu arada Amerikan savaş uçakları, Musul Barajı yakınlarındaki IŞİD hedeflerini vurdu. Böylece ABD ordusunun bugüne kadar Irak'ta düzenlediği hava saldırısı sayısı 124 oldu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000