ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff'u öldürenlerden, "Ne kadar zaman alırsa alsın" mutlaka hesap soracaklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Müslüman Toplumlar Özel Temsilcisi olarak atanan Şerik Zafer'in onuruna düzenlenen törende, konuşmasına "Selamün aleyküm" diyerek başladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Müslüman Toplumlar Özel Temsilcisi olarak atanan Şerik Zafer'in onuruna bakanlık binasında düzenlenen törende konuştu.

Konuşmasına "Selamün aleyküm" diyerek başlayan Kerry, Amerikalı serbest gazeteci Steven Sotloff'un IŞİD tarafından infaz edilmesini gösteren görüntüye atıfta bulunarak bu görüntülerin "İslam'ın gerçek yüzünü" temsil etmediğini vurguladı.

Kerry, "İslam'ın gerçek yüzü, IŞİD'in, terörist katillerin ölçülemez vahşetine dünyanın bir kez daha tanıklık ettiği dün gördüklerimiz değil. Ortadoğu'daki cesur insanların hikayelerini anlatmak için Florida'daki evini terk eden Amerikalı gazeteci Steven Sotloff, bir maskenin arkasında saklanan bir korkağın ortaçağa özgü vahşet eylemiyle aramızdan alındı" dedi.

"Bu barbarlığın ve kötülüğün maalesef dünyada yeni olmadığını" ifade eden Kerry, "Dün tanık olduğumuzdan, ondan önce de James Foley ve din ya da mezheplerinden dolayı insanların toplu olarak inanılmaz düzeyde vahşetle öldürülmesinden daha net bir kötülük tanımı düşünemiyorum. Bu türden vahşet ve kötülüğe karşı daha önce savaş verdik. Bana inanın, bu savaşı tekrar vereceğiz. Suriye'de James Foley ve Steven Sotloff'u öldürenler şunu bilmeli ki ABD ne kadar zaman alırsa alsın onlardan hesap soracaktır" diye konuştu.

"IŞİD'İ CEHENNEMİN KAPILARINA KADAR TAKİP EDECEĞİZ"

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ise, ABD'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünü "cehennemin kapılarına" kadar takip edeceğini söyledi.

Biden, Maine eyaletinde katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Amerikalı bir gazeteciyi daha infaz eden IŞİD militanlarını hedef alarak "Amerikan halkının gözünü korkutacaklarını sanıyorlarsa bizi çok iyi tanımıyorlar demektir" dedi.Ülke olarak birlik halinde olduklarını belirten Biden, Amerikan halkının, "herhangi bir düşmanın anlayabileceğinden çok daha güçlü ve kararlı olduğunu" vurguladı.

Biden, "İnsanlar Amerikalılara zarar verdiğinde, geri çekilmeyiz, unutmayız. (IŞİD militanları) Şunu bilmeliler ki adalet yerini bulana dek, onları cehennemin kapılarına kadar takip edeceğiz çünkü ikamet edecekleri yer cehennem olacak" diye konuştu.

IŞİD, dün Amerikalı gazeteci Steven Sotloff'un öldürüldüğünü gösteren bir video yayımlamıştı. IŞİD militanları geçen ay da Amerikalı gazeteci James Foley'yi aynı biçimde katletmişti.

AA

  • abd
  • IŞİD
  • ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden
  • ırak şam islam devleti
  • Steven Sotloff
  • James Foley
  • kafa kesme
  • IŞİD infazları

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(26)
Kalan karakter : 2000