Hava Kuvvetleri Komutanlığında 2020'li yıllara kadar envanterde kalması öngörülen F-4E uçaklarının daha emniyetli ve etkin görev yapabilmesi amacıyla imzalanan Şimşek Projesi kapsamında modernize edilen ilk 2 uçak 1'inci Ana Jet Üs Komutanlığına teslim edildi. Modernize edilen iki uçağın teslimi için Eskişehir'de kurulu 1'nci Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı Uçak Modernizasyon Hangarı'nda tören düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aksay, törende yaptığı konuşmada, Türk Hava Kuvvetleri ve milli savunma sanayi firmaları açısından övünç vesilesi olan böylesine önemli bir günde bir arada bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı olarak bir taraftan mevcut kuvvet yapısını en iyi şekilde muhafaza etmeye gayret gösterirken diğer taraftan birçok modernizasyon ve tedarik projesiyle yeni imkan ve kabiliyetler kazanmaya çalıştıklarını anlatan Orgeneral Aksaş, şöyle konuştu: ''Teknolojik gelişmeler ve değişen tehdit yelpazesi havada ve uzayda güçlü olmayı gerektirmektedir. Türk Hava Kuvvetlerinin ulaştığı seviyenin korunması ve daha da geliştirilmesi açısından teknolojik bağımsızlığın elde edilmesi ve son teknolojiye sahip ürünler ortaya konması büyük önem arz etmektedir. Özellikle havacılık gibi yüksek teknoloji kullanan bir sahada milli tasarım, üretim ve entegrasyon kabiliyetine sahip olunmasının askeri güçle birlikte politik ve ekonomik gücümüze önemli katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Büyük Önder Atatürk'ün eşsiz dehasıyla dile getirdiği (İstikbal Göklerdedir) parolası, Türk havacılığının değişmez hedefidir. Bu hedefe ulaşmada, çağıyla yarışan modern bir hava kuvveti oluşturma yolundaki gayretlerimize savunma sanayi kuruluşları olarak yaptığınız katkılar Ulu Önder'in öz deyişini daha da anlamlı kılmaktadır.'' Image Orgeneral Aksay, son dönemde ziyaret ettikleri milli savunma sanayi kuruluşları ve hava ikmal bakım merkezlerinin ulaştığı seviye ve elde ettiği başarıların takdire şayan olduğunu ifade ederek, ''Bu kuruluşlardaki modern yönetim anlayışı, verimli iş süreçleri ve nitelikli personel istihdamı milli ve özgün ürünlerin ortaya konabilmesini mümkün kılmaktadır'' dedi.


ŞİMŞEK PROJESİ

Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve ASELSAN arasında 2006 yılında imzalanan 24 milyon dolar tutarındaki sözleşme kapsamında tamamen yerli olarak geliştirilen projeyle F-4E uçaklarının uçuş ve görev planlama kabiliyeti artırıldı, yeni nesil sayısal haberleşme sistemi sayesinde etkin, kesintisiz ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı. Uçaklara ASELSAN ürünü Küresel Konumlandırma Sistemi gömülü LN-100GT ataletsel seyrüsefer sistemi takılarak, uçakların seyrüsefer sistemi günümüz teknolojisine uygun hale getirildi. Uçaklara takılan CDU-900 kontrol gösterge ünitesi ve üzerinde ASELSAN mühendisleri tarafından geliştirilen operasyonel uçuş yazılımı ile uçuş yönetiminin her türlü hava koşulunda yüksek doğrulukta gerçekleşmesi sağlandı. Uçaklara UHF ve VHF bantlarında haberleşme olanağı sağlayan, kriptolu Aselsan MXF-484 telsizi takılarak etkili ve güvenli haberleşme yeteneği kazandırıldı.

AA

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(25)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme