HT EKONOMİ / ÜNSAL EREKE

Son yıllarda yaptığı yeni uçak alımı ve tanıtım atağıyla dünya havayolu devlerine kafa tutan Türk Hava Yolları ( THY), yoğun geçen yaz döneminin ardından düşük doluluk oranlarının önüne geçmek için kış fiyatlarında damping yaptı.

Şirketin promosyon yüzü ‘Kaz Wingo’ ile duyurduğu kampanyası çerçevesinde 1 Kasım ile 31 Mart arasındaki dönemde dünyanın 84 noktasına uçmak sonbahar dönemine göre vergiler dahil gidiş-dönüşlerde 4’te biri fiyatına varan oranlarda düşürüldü. Buna göre koş döneminin de gözde tatil yerleri arasında bulunan Barcelona’ya 266, Amsterdam’a 323, Roma’ya ise 267 liraya uçmak mümkün hale geldi. Promosyon kampanyasının kaç koltuğu kapsadığı ise açıklanmadı.

Fiyatlar ‘Low-cost’a yaklaştı

Ortaya çıkan fiyatlar nedeniyle THY, prestijli havayolu şirketi yarışında kapıştığı Avrupa’nın en büyük havayolu şirketlerinden Lufthansa’nın fiyatlarının oldukça gerisinde kalırken, fiyat ortalaması Ryanair ve EasyJet gibi low-cost (düşük maliyetli) havayolu şirketlerine yaklaştı. Low-cost uçuşlarda su ve yiyecek gibi hizmetler ekstra olarak satılırken, THY kendi uçuşlarında standart hizmetini vermeye devam edecek. Ucuz fiyata satılan bu promosyon uçuşlar sadece mil kazandırmayacak.

Barcelona uçuşu 266 liraya düştü

Hafta içi uçuşlar dikkate alındığında THY’nin fiyatların düşmeye başladığı Eylül ayının son haftasında örnek olarak kişi başı gidiş-dönüş 1100 TL’ye gidilen Barcelona biletinin fiyatı, promosyon kampanyasıyla vergiler dahil 266 liraya geliyor. Ortaya çıkan fiyatla THY birçok hatta kapıştığı Alman Lufthansa’nın 747 liralık aktarmalı fiyatının bile önemli ölçüde gerisinde kalıyor. Ryanair ve EasyJet gibi Avrupa’nın düşük tarifeli havayolu şirketlerinin Londra kalkışlı Barcelona seferlerinin fiyatları ise

Sömestr dönemi yoğun ilgi görüyor

THY’nin promosyon kampanyası 1 Kasım 2012 ile 31 Mart 2013 tarihleri arasında kalan 5 aylık dönemi kapsıyor. Ancak kampanyada sadece yılbaşı döneminden faydalanılamıyor. 20 Ocak – 6 Şubat arasındaki sömestr tatiline denk gelen tarih aralıklarının ise ilk etapta çokça ilgi gördüğü göze çarpıyor.

Acentelerin yurtdışı fiyatları yüksek kaldı

THY’nin kış dönemine yönelik ‘fiyatta damping’ uygulamasıyla seyahat acenteleri tarafından satılan paket tatil turlarının en önemli gider kalemi olan ulaşım da önemli derecede ucuzlamış olacak. Örneğin acentelerin Aralık ayında ortalama 1000 liraya satılan 4 gecelik Avrupa şehirlerine yönelik tur fiyatlarının da yarı yarıya ucuzlaması bekleniyor.

Fiyatlar sonbaharın 4’te 1’ine düştü

Şehir               Gelecek hafta           1 Kasım-31 Mart

Barcelona        1100 TL                     266 TL
Amsterdam     829 TL                       323 TL
Prag               743 TL                       326 TL
Berlin              1087 TL                     517 TL
Nice                669 TL                       266 TL
Lizbon            1626 TL                      266 TL
Roma             1059 TL                      267 TL
Budapeşte      926 TL                        324 TL
Brüksel           727 TL                        324 TL
Abu Dhabi       1031 TL                      899 TL         
Venedik          620                             266 TL

 

  • thy
  • low-cost
  • yurtdışı fiyatları
  • havayolu firmaları
  • tatil

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(22)
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme