2015'i 99,54 liradan kapatan altının gramı, bu yılın ekim ayını 127,06 liradan tamamladı. "Güvenli liman" özelliğini sürdüren gram altın, bu yıl rekor üstüne rekor kırarken, yılın 10 ayında yatırımcısına da yüzde 28 kazanç sağladı.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz politikası, İngiltere’nin AB üyeliğine "hayır" demesi ve haziran ayında Brexit sürecinin başlaması, merkez bankalarının genişlemeci para politikalarını sürdürmesi, küresel büyüme endişeleri ve büyük ekonomilerin büyüme beklentilerini aşağı yönlü revize etmelerinin yanı sıra Suriye başta olmak üzere Orta Doğu'da artan jeopolitik riskler, Çin'den gelen olumsuz veriler, ülkelerin uyguladığı negatif faiz politikasının bankacılık sektörünü olumsuz etkilemesi, Deutsche Bank, ING Bank ve Commerzbank gibi büyük bankaların finansallarında sorunların gündeme gelmesi söz konusu dönemde yatırımcıların altına yönelmesine neden oldu.

Gram altın, azalan risk iştahının neden olduğu talep ve yurt içinde açıklanan temmuz ayı enflasyon verisinin beklentileri aşmasının ardından TL üzerindeki baskının artmasıyla 4 Ağustos'ta 132,7 liraya ulaşarak tarihi zirvesini gördü. Gram altındaki yükseliş, Cumhuriyet altınını 880 liraya, yarım altını 431 liraya ve çeyrek altını da 215 liraya çıkardı.

Analistler, gram altında kısa vadede 126,20 ve 130 liranın önemli direnç seviyeleri, 121-124,30 lira seviyelerinin de destek olarak takip edileceğini belirtti.

 "Fed'in 2016 yılındaki faiz politikası en çok ons altına yaradı"

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Murat Tufan, Fed'in 2016 yılındaki faiz politikasının en çok ons altına yaradığını ifade ederek, "Fed’in faiz artırımlarını ötelemesi ve kademeli faiz politikası vurgusunu her toplantıda koruması, doların küresel piyasalarda yükselişlerini sınırlandırırken, güvenli varlık talebinden dolayı altın değer kazanımını sürdürdü." dedi.

Fed'in adımlarının altını yukarı taşıyan ana etken olarak görülebileceğini belirten Tufan, "Elbette sadece Fed kaynaklı gelişmeler bu yıl ön plana çıkmadı. Küresel piyasalar 2016 yılında dalga boyunun yüksek olduğu gelişmelere tanık oldu. Artan endişeler altın tarafını desteklemeye devam etti." diye konuştu.

Tufan, doların gevşemesinin gram altında yükselişleri sınırlandırabileceğini, yıl sonu ilk senaryoda 130,00-131,50 direncinin ön plana çıkabileceğini, 125,00-123,50'nin destek bölgesi olarak izlenebileceğini kaydetti.

"Bundan sonraki düşüşler altın yatırımcısına alım fırsatı verebilir"

AA Finans Analisti İslam Memiş de dolardaki yükseliş nedeniyle altının gram fiyatının zirveyi test ettiğini hatırlatarak, "2016 için altının hem ons hem de gram fiyatında zirvenin test edildiğini düşünüyoruz." dedi. Bundan sonraki düşüşlerin altın yatırımcısına alım fırsatı verebileceğini belirten Memiş, şunları kaydetti:

"Teknik olarak değerlendirdiğimizde, altının gram fiyatında önemli destek seviyesi olan 125 lira seviyesini takip etmeye devam ediyoruz. Gram altında eğer 125 lira seviyesinin altı test edilirse önce 123, devamında da 121 lira seviyeleri görülebilir. Bu seviyelerin altı test edilirse altının gram fiyatı, orta ve uzun vadede yatırımcısına iyi bir alım fırsatı verecektir."

Memiş, altının ons fiyatının 1.250-1.280 dolar bant aralığına sıkıştığını ve önce ABD başkanlık seçimlerini sonra da Fed toplantılarını bekleyeceğini ifade etti.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000
Kredi hesaplama, kur çevirici, "bir depo kaça dolar?" ve fazlası için tıklayın.
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme
BİST hisse verileri 15 dk. gecikmeli olarak verilmektedir. BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup,tekrar yayınlanamaz. Veriler Foreks tarafından sağlanmaktadır.