DÖVİZ

20 ŞUBAT 2017

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ

Gün boyu kademeli olarak artışını sürdüren döviz kurlarından üst üste yeni rekorlar geldi ve dolar/TL kuru için tarihi seviyeler 3,17 liranın üzerine taşındı.

Piyasaların kapandığı saatlerde dolar/TL kuru 3,1720 liradan, euro/TL ise 3,5250 liradan el değiştiriyor. 

İstanbul Kapalıçarşı'da, sabah saatlerinde oluşan ilk fiyatlarda 3,1310 liradan alınan dolar 3,1320 liradan, 3,4760 liradan alınan euro ise 3,4780 liradan satılıyordu. 

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU? 

DOLAR 3,20 OLUR MU?

Dolar/TL kurunda yaşanan sert hareketler ve önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan ABD Başkanlık seçimleri nedeniyle doların yönü en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Biz de piyasa uzmanlarına doların 3,20'yi görüp göremeyeceğini sorduk.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

BORSA ÇAKILDI

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, hareketli geçen haftanın son gününde yüzde 3,15 değer kaybetti ve 74 bin 267 puandan  kapandı. 

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

ERKAN: 3,20 SEVİYELERİ ÇOK UZAK BİR İHTİMAL DEĞİL

Kapital FX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, dolarda yaşanan hareketli günler ve üst üste gelen rekorları değerlendirdi. 

Siyasi ve jeopolitik gelişmeler, ABD seçimleri etkisinde küresel risk iştahının düşmesi nedeniyle TL üzerindeki baskının çok arttığını belirten Erkan, TL'nin artan duyarlılığı ile birlikte 3,20 seviyelerinin çok uzak bir ihtimal olarak görünmediğini ifade etti. Artık 3,10 liranın üzerine yerleştik diyen Erkan'ın değerlendirmesi şöyle; 

"Döviz başta olmak üzere piyasalarda haber akışı odaklı olarak oynaklık artıracaktır. Dolar için 3,10 - 3,17 aralığı güncel aralık oldu. 3,17'nin üzeri ise boş görünüyor. Teknik açıdan bakarsak 3,1533'e kadar çıktık ve bir sonraki seviye olarak 3,17 - 3,23 aralığından bahsedebiliriz. Önümüzdeki günler için doların ana hareket yönü yukarı doğru olacaktır. 8 Kasım'daki ABD Başkanlık seçimine göre bir yeni bir eğilim yaşanabilir. Örneğin, Clinton gelirse risk iştahı artacağı için bir miktar gevşeme olabilir. Ancak şu anda daha çok haber akışları takip ediliyor. Musul operasyonu, PKK kaynaklı güvenlik riski, gözaltı ve tutuklamalar konusunda gelecek haberlere göre 3,20 uzak bir ihtimal değil."

KÖKSAL: DIŞ GELİŞMELERE ARTIK SINIRLI TEPKİLER VEREBİLİYORUZ

Dolar/TL kuru için önümüzdeki günlerde 3,20'li seviyelerin gündeme gelebileceğini söyleyen İntegral Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Beste Naz Köksal ise piyasalarda gündemin dış gelişmelerden çok iç haberlere odaklandığının altını çizdi.

Yurt dışından gelen dalgalara artık sınırlı olarak tepki verebildiğimizi belirten Köksal şöyle devam etti;

"Son günlerde ABD seçimlerinde Trump'ın öne geçmesi sonrası dolar birçok ülke para birimleri karşısında kayıplar yaşamıştı. Ancak TL buna buna cevap veremedi. Bu tablo son günlerde yaşadığımız senaryoya en gerçekçi örnek oldu. Önümüzdeki günlerde haber akışlarına bağlı günler bizi bekliyor. Haber akışlarının yön verdiği piyasalarda oynaklık artıyor ve dolayısıyla öngörülebilirlik de azalıyor.

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy Bloomberg HT'ye "Kurda 3.15 geçilirse teknik olarak 3.18 - 3.20'lere doğru ivme kazanabilir. Ama iç gelişmelere ve global hareketlere bağlı olarak normalleşme olursa aşağı kırılmalarda önce 3.1150 daha sonra 3.08 önemli destek oldu. Oranın altına inmeden kurda tam bir rahatlama geldi demek zor olur." diye konuştu.

ABD TARIM DIŞI VERİSİ BEKLENDİĞİ GİBİ GELDİ

ABD'de istihdam Ekim ayında da ılımlı hızda artışını sürdürdü, ücret artışları ivmelendi. Bu durum istihdam piyasası ve ekonominin yılın son çeyreğine istikrarlı büyümeyle başladığına işaret etti.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre tarım dışı istihdam Ekim'de 161 bin oldu, işsizlik oranı beklentilere paralel olarak %5'ten %4.9'a geriledi.

Beklenti 173 bin artıştı. Eylül verisi 156 binden 191 bine revize edildi. 2 aylık tarım dışı istihdam revizyonu artı 44 bin olarak gerçekleşti. Ücretler yıllık bazda 2009'dan beri en yüksek seviyeye çıktı.

ABD'de ortalama saatlik kazançlar aylık %0.4, yıllık %2.8 ile beklentilerin üzerinde arttı. Beklenti aylık %0.3, yıllık %2.6 artıştı. Beklentiden güçlü gelen verinin Fed'in Aralık'ta faiz artırması için destekleyici olduğu belirtiliyor. İşgücüne katılım oranı %62,9’dan %62.8'e düşerken haftalık ortalama çalışma saati de değişmeyerek 34.4 oldu.

Fed politika yapıcıları Kasım toplantısında ekonomiye yönelik Eylül ayına benzer bir değerlendirme yapmış ve faiz oranlarını Aralık'ta artırabileceği beklentilerini tetiklemişti. Merkez Bankası yetkilileri "2016'nın ilk yarısından beri istihdam piyasası güçlenmeye ve ekonomik aktivite toparlanmaya devam etti." ifadelerini kullanmıştı.

New York'taki Amherst Pierpont Securities'te şef ekonomist olan Stephen Stanley, ekonominin tam istihdama oldukça yakın olduğunu söyledi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme