DÖVİZ

19 ŞUBAT 2017

Geçen hafta 3.1769 TL ile tarihi zirvesini gören dolar, haftaya sert düşüşle başlamıştı. Ancak sabah saatlerinde 3.15 TL'nin altına inen dolar, gün ortasında yönünü yeniden yukarıya çevirdi. 3.17 TL'nin üzerine çıkan dolar 3.1746 TL'yi gördü. Sabah saatlerinde 3.48 TL'ye inen euro da gün ortasında yeniden 3.50 TL sınırını geçti. Dolar günü 3.1758 TL seviyelerinde tamamlarken borsa yüzde 1.91'lik artışla 75.658 puandan kapandı.

BORSA HAFTAYA ALIMLARLA BAŞLADI

Geçen haftayı 74.267 puandan tamamlayan Borsa İstanbul, yeni haftaya yükselişle başladı. BIST 100 Endeksi günün ilk dakikalarında cuma günkü kapanışının yüzde 1.34 üzerine çıkarak 75.265 puana yükseldi. Kazançlar gün ortasında yüzde 2'yi aştı ve endeks 75.800 puanın üzerine çıktı. Uzmanlar, piyasaların bu hafta ABD'deki başkanlık seçimlerinin yanında içerideki siyasi gelişmeleri yakından takip edeceğini söyledi.

1 DOLAR KAÇ LİRA OLDU?

1 EURO KAÇ LİRA OLDU?

YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

İntegral Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu HABERTURK.COM'a yaptığı değerlendirmede, FBI’ın Clinton’u suçsuz bulması ile birlikte global borsalardaki yükselişe paralel olarak BIST endeksinde de hızlı bir açılış yaşandığını söyledi. "Son günlerde endekste yaşanan satışlarda global borsalardaki satış baskısının büyük etkisi vardı" diyen Turşucu şunları söyledi: "Bu nedenle endeks tepki yükselişini 76000-77000 aralığına kadar uzatabilir. Ancak bu seviyelerin ötesi ile ilgili olarak gerek içeride bilanço sezonunun tamamlanmış olması ile bilanço beklentilerinin sona ermiş olması, gerek Suriye sınırındaki ve iç siyasetteki gelişmelerin yarattığı tansiyon endeksteki yükselişleri sınırlayabilir. ABD seçimlerinin sonuçları da global piyasalar için önemli olacak."

"UFUKTA DÜŞÜŞ GÖRÜNMÜYOR"

Dolar/TL'de Türk Lirası'nı kırılgan yapan şartların devam ettiğinin altını çizen Tuncay Turşucu, "Clinton’un başkan olma ihtimalinin yükselmesi ile birlikte ABD Doları global piyasalarda yeniden yükselişe geçmiş durumda. Bu durum içeride zaten kırılgan olan dolar kurunda yukarı seyirleri destekliyor. Ufukta dolarda global bir değer kaybı yaratacak bir gelişme mevcut değil. İçeride de TL’de güçlenme sağlayacak bir gelişme ihtimali yüksek görünmüyor. Bu şartlar sürdüğü sürece dolarda yeni rekorlar oluşabilir. Teknik olarak 3.13 seviyesinin üzerine yükselişle birlikte 3.20-3.25 bölgesi hedef konumunda bulunuyor. Merkez Bankası'nın adımların gelmesi durumunda yeniden değerlendirmekte fayda var. Ancak resim yukarı yönlü" yorumunu yaptı.

İŞTE ALTIN FİYATLARI

ABD piyasalarındaki iyimserliğin yanı sıra kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin politika yapıcıların ekonomi politikalarına ilişkin önemli reformları yürürlüğe koyma yolunda adım atmaya devam edeceği ve bu çabaların risklere rağmen ekonomik istikrarı kuvvetlendirmeye destek olacağı değerlendirmesiyle Türkiye'nin not görünümünü negatiften durağana yükseltmesi de piyasaları destekledi.

BORSADA SON DURUM İÇİN TIKLAYINIZ

"BORSA İSTANBUL RALLİYİ FİYATLIYOR"

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, ABD'de Demokrat Başkan Adayı Clinton’ın e-posta soruşturmasında, Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) yeni bir suçlamada bulunmayacağı haber akışıyla küresel hisse senedi piyasalarında alıcılı bir seyrin hakim olduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülke (GOÜ) piyasalarında yükselişlerin görüldüğünü ifade eden Ökte, "BIST100 endeksi de bugün, küresel hisse senedi piyasalarındaki ralliyi fiyatlıyor.TL bazında 75.500 puan seviyesi kısa vade direnç. Özellikle GOÜ’nün yüzde 10,8 pozitif getiride olduğu bir yılda BIST’in negatif getiride olması, fon yöneticilerinin uzun BIST pozisyonlarını hedge etme iştahını artırabilir" dedi.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300
Sermaye Piyasası Araçları Vergilendirme